Конюшни

„Царските конюшни” в София изгоряха тази нощ.  Сигналът за пожара на столичните булеварди „Дондуков” и „Васил Левски”, е подаден малко след 03:00.

Полицията, пожарната и гражданите се усъмниха, че огънят не е възникнал случайно.

По тази причина от неправителствената организация „Спаси София” поискаха оставките на министъра на култура Боил Банов и на столичния кмет Йорданка Фандъкова.

„Г-н, Боил Банов, Спаси София официално иска вашата оставка. Вие доказахте, че сте неспособен да опазвате културното и архитектурно наследство на България, а с това не изпълнявате една от основните ви задачи. През месец февруари заявихте, че процедурата за вписването на Царските конюшни като паметник на културата с национално значение е към края си. Пет месеца ли не успяхте да я завършите? Вие, в ролята ви на зам. министър при разрушителното за културата управление на Вежди Рашидов и сега като министър, не просто не направихте необходимото, за да подсилите и укрепите административния и оперативен капацитет на Националния институт за недвижимо културно наследство, а напротив – създадохте една скопена институция, която не може да опази дори най-ценното. Оставка!.

Г-жо Йорданка Фандъкова, сграда след сграда, историята на града ни става на пепел, а вие се усмихвате любезно пред камерите. След толкова години и толкова случаи на унищожени сгради, вие не намерихте за необходимо да застанете с вашия авторитет, име и позиция в категорична подкрепа за запазване на архитектурното наследство на София. Не намерихте воля и смелост активно да защитавате и опазвате, вместо минорно да констатирате поредното унищожение. Това ще лежи и на вашата съвест“, заявяват от „Спаси София“.

По-рано кметът на столицата сформира експертна комисия, която да оцени щетите след снощния пожар. От общинската администрация обещаха, че ще задължат собственика на сградата да я възстанови в автентичния й вид.

Междувременно заместник-кметът на София Тодор Чобанов с ресор „култура“ обвини Министерство на културата в бездействие след пожара в бившите Царски конюшни в центъра на столицата. В социалните мрежи Чобанов нарече инцидента „разрушителен и вероятно умишлен акт на посегателство срещу културното наследство в града“.

„Ще успеем ли да спасим каквото остава за спасяване от Царските конюшни“, попита във Фейсбук заместник-кметът.

В началото на годината Столична община е изпратила до министъра подробно мотивирано предложение за обявяване на комплекса „Царските конюшни“ за културна ценност от национално значение, но отговор не е получен, изтъкна той:

„Уважаеми г-н Министър на културата, ще „доживеят“ ли знакови обекти в риск подчинените на министерството структури и експерти да си свършат работата? Или ще наблюдаваме как един по един стават жертва на бездействието и странни инвестиционни намерения? Защо не се връщат отнетите при съмнителни обстоятелства статути и не се дават статути на тези обекти, които са в рискова ситуация?“, пита Чобанов.

Около 2 хиляди квадратни метра площ са унищожени от пламъците. Няма пострадали хора. Пожарникарите не изключват и версията за умишлен палеж.

Сигналът за пожара е подаден минути след 03.00 часа. На мястото са били изпратени екипи от 30 пожарникари, които са успели почти да потушат огъня.

Остават обаче едно-две огнища, които все още тлеят и заради това в района все още има екипи на „Пожарна безопасност защита и безопасност на населението“, които работят.

Сградата „Царските конюшни“ се намира на ъгъла на булевардите „Александър Дондуков“ и „Васил Левски“.

Комплексът е бил използван за конюшни по времето на цар Фердинанд. Там в момента се помещава катедрата по приложни изкуства на Националната художествена академия.

Преди няколко години тя беше продадена от бившия областен управител Веселин Пенев за близо 700 хиляди лева, което беше счетено за ощетяващо държавата решение. По случая се води съдебно дело, по което подсъдими са Веселин Пенев и Юлия Димитрова – Цекова, лицензиран оценител.

Едното обвинение е за сключена неизгодна сделка, като щетата е над 10 милиона лева и е формирана от разликата между продажната цена и реалната пазарна стойност на имота. Другото обвинение е за умишлена безстопанственост.

Въпреки, че няма статут на паметник на културата, съгласно приетият през 2015 година ПУП на Столична община е установено, че сградите на „Царските конюшни“ притежават високи исторически качества и е предвидено запазването им.

В тази зона не се допуска пристрояване, застрояване и ново строителство, единствено допустимите са дейностите по консервация и реставрация на сградите в комплекса, уточняват от общината, припомня БНР.

Това е и причината миналата година главният архитект на София да откаже издаването на виза за високо строителство, поискано от собственика. В началото на тази година пък кметът на София поиска от Министерството на културата, сградите на „Царските конюшни“ да бъдат обявени за паметник на културата с най-висока степен на защита от национално значение.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук