Нова проява на антибългарски настроения в РСМ
Нова проява на антибългарски настроения в РСМ

Надгробната плоча на войводата Велко Скочивирчето и на осем от неговите четници, загинали през 1904 г., не се ползва със статута на защитен паметник на културата или природна забележителност, а е частен гроб и надгробна плоча. Това се казва в становище на Министерството на външните работи на РС Македония във връзка с подмяната на надгробната плоча в двора на църквата „Св. Архангел Михаил” в село Клепач, Прилеп.

От министерството в Скопие твърдят, че е проведено разследване и проверка от страна на Службата за опазване на културното наследство и МВР, като е била ангажирана и Основната прокуратура на РСМ.

Именно член на семейството на воеводата Велко Скочивирчето се е договорил с църковното настоятелство на църквата „Св. Архангел Михаил” и лично и по своя инициатива е направил замяната на надгробната плоча, при което самоволно е решил да смени съдържанието и езика от български на македонски.

МВнР призовава подобни частни актове да не бъдат натоварвани политически и идеологически, което, от своя страна, се отразява върху усилията на двете страни за напредък в двустранните отношения, подкопават взаимното доверие и възпрепятстват напредъка на добросъседските отношения.

Припомняме, че църквата „Св. Архангел Михаил” стана обект на внимание през последните дни, след като българското външно министерство връчи протестна нота на временно управляващия посолството на РС Македония в София по повод установен случай на подмяна на български паметник, намиращ се в двора на църквата.

Установено бе, че паметникът, издигнат в чест на войводата Велко Скочивирчето и осем негови четници, е подменен. Оригиналният надпис на книжовен български език е бил заменен, премахнати са били и цели части от автентичния текст и са били променени имената на някои от загиналите четници.

Българската страна настоя компетентните власти на РС Македония да направят необходимото за издирването и възстановяването на оригиналния паметник. Обърнато бе внимание, че подмяната на исторически артефакти представлява акт на унищожаване на автентичния вид на културно-историческо наследство и опит за пренаписване на историята, което буди сериозна загриженост, включително в контекста на необходимостта от стриктно изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук