Къде изчезнаха нулите от статистиката за броя на руснаците, закупили имоти у нас?
По време на българо-руския туристически форум в София, на който присъства и премиерът на Руската федерация Дмитрий Медведев, стана ясно, че руските имоти по българското Черноморие са около 30 хил., а туристите, които посещават България са около половин милион.
„И значителна част от тях имат недвижими имоти на крайбрежията – според различни оценки, около 30 000 души. Сигурността е много важна черта. С една дума – тук са създадени всички условия за добра и пълноценна почивка, включително и с деца”, казва Медведев.
Нека ви върна само няколко години назад – през септември 2016 г. руският депутат в Думата и представител на управляващата партия Пьотр Толстой нахално заяви, че руснаците вече са купили половината от Черноморието ни и скоро ще изкупят цяла България.
„България ще я купим цялата, половината от крайбрежието вече купихме”, каза тогава Толстой пред кореспондент на БНР, отразяващ изборите в Русия.
При посещението си у нас през януари 2016 г. зам.-министърът на правосъдието на Русия тогава Сергей Герасимов гръмко обяви, че руснаците притежават 300 хил. имота в България.
Отговарят ли думите на истината?
По данни на Агенцията по вписванията малко над 73.5 хил. руски граждани и 30 руски фирми са закупили имоти в България за периода 2006-2016 г. и не всички от тях са по Черноморието. Няма точни данни за това колко са имотите, тъй като такава статистика не се води, но в масовия случай руснаците купуват по един или максимум два апартамента и то основно около Бургас.
Грубите сметки показват, че дори всеки руснак да е купил по три имота, лелеяното число от 300 хиляди не може да бъде достигнато, а за „половината от крайбрежието” и дума не може да става.
Нещо повече – според проучване на международната агенция за недвижими имоти Newestate, публикувано през януари тази година, все повече руснаци продават имотите си в България.
Причината за това е логична – влошеното икономическо състояние на Русия и сериозната девалвация на рублата спрямо лева. Така поддръжката на черноморските имоти за руснаците става твърде скъпа, затова те предпочитат да се отърват от придобивките си.