Царево от години има своите проблеми със застрояването. Екоактивисти водят битки с местната власт заради постоянно изникващите нови обекти в територии, които имат отношение към опазване на природата.
Вчерашните последици от водната стихия имат отношение към тези проблеми.
За това алармира общинският съветник в града Емил Пейчев.
Водата, която ни заля, показа нагледно до какво води дванадесетгодишното безхаберие на кмета Лапчев, написа той в пост в профила си във Facebook“.
„Години наред казвах и показвах, че не може да се засипват деретата, защото уж били „сухи“. Такова дере имаше в района на пожарната в Царево, такова дере имаше до имота на Ангел Цигуларов в промишлената зона. И понеже ги засипаха със земна маса и ги превърнаха в УПИ-та, сега водата няма откъде да изтече, залива и помита всичко по пътя си“, обясни съветникът в местния парламент, който е от групата на „Продължаваме промяната„.
По думите му подобни „сухи“ дерета е имало и в района на Арапя и Нестинарка. „Тарикатите около кмета ги засипаха и сега там водата отнесе всичко“, обяснява Пейчев.
Оказва се, че вчерашната стихия е
нанесла щети на новоремонтирания мост в града,
а вероятната причина за това е малкият „проход“ под него. Пейчев припомня, че само преди два месеца там е имало ремонт, като е намален проходът под моста.
„Тогава отново сигнализирах до компетентните органи, но без резултат“, допълва той и заявява, че многократно е подавал сигнали за опасното състояние на дерето в село Кости и е изискал проверка от областния управител.
Пращах сигнали до Община Царево, до РИОСВ, до Областна управа, до МРРБ. Тогава от лагера на кмета говореха, че правя ПР акции и създавам сензации. Оказах се прав. Днес село Кости отново е залято“, заключава съветникът.
„През цялото време се чудех защо хората с власт в Царево не виждат очевидното. Защо Лапчев и сие отказват да вземат мерки? Е, явно им е било все едно. Нали им вървеше алъш-веришът. Моделът „Лапчев-Цигуларов“ вече е опасен за всички“, пише още той.
Ден на траур обяви днес община Царево в памет на жертвите от наводненията. В редица места на страната бяха отменени празненствата по повод 6 септември – Денят на Съединението.
В Бургас също има отменени прояви. От 10:30 часа в морския град българското духовенство ще отслужи молебен за здраве и спасение за всички, които се борят със справянето с бедствието.
Община Приморско също отмени отмени планираната за днешния празник сценична програма, която се отлага за честванията на 22 септември. Отменени са и празничните събития, посветени на Съединението, и в Община Камено, припомня БТА.
В Сливен и Котел също бяха отменени тържествени прояви за Съединението в знак на съпричастност към засегнатите от бедствието в Царево.