Дубравка Шуица
Снимка: Дубравка Шуица/Dubravka Šuica/Представителство на ЕК в България

Статия на Дубравка Шуица, заместник-председател на Европейската комисия, отговаряща за демокрацията и демографията. Материалът е предоставен на ДЕБАТИ.БГ със съдействието на Представителството на Европейската комисия в България.

На 23 февруари поставихме началото на нов европейски граждански панел — този път на тема „енергийна ефективност“. Това е поредната важна стъпка в уникалното по своя характер начинание, което предприехме заедно с хората от цяла Европа — инициатива, чието начало беше поставено на Конференцията за бъдещето на Европа.

След Конференцията започнахме да съграждаме тази своеобразна екосистема на иновации и демокрация. Миналата година проведохме три граждански панела: за разхищението на храни, за виртуалните светове и за образователната мобилност.

Всеки от тях оказа силно въздействие върху инициативите за оформяне на бъдещите политики. Целта на това начинание е не само да се насърчи дебатът и институциите да бъдат по-близо до гражданите, но и действително да бъде включено мнението на гражданите в изготвянето на нашите политики.

Конференцията за бъдещето на Европа беше новаторско начинание в областта на гражданското участие и съвещателната демокрация. В рамките на конференцията хиляди европейци участваха в ползотворни дискусии, посветени на техните надежди и мечти за ЕС.

Събраната информация е безценна, тъй като ни позволява да изградим разбиране и подход към по-сплотена, устойчива и ориентирана към бъдещето Европа. Именно в този дух на постоянна ангажираност и сътрудничество поставяме началото на европейския граждански панел за енергийна ефективност.

Какво точно обаче представляват тези панели и как функционират? В основата си европейските граждански панели са иновативни, безопасни и прозрачни пространства за съвещателна демокрация. Европейци от всички поколения и от различни среди се събират на тези панели да обсъждат, разискват и да предоставят идеи в специфични области на публичните политики.

Панелите не са консултативни органи – те са форуми, които предоставят на гражданите възможност за участие и в рамките на които гражданите бързо се запознават с разискваната тема, обсъждат я и след това споделят своите мисли и предложения.

Именно по този начин гражданите могат да повлияят на посоката на европейските политики. Възползваме се максимално от това динамично пространство между изборите.

Така укрепваме нашата представителна демокрация. И въпреки че участието в избори е важно и аз призовавам всички да гласуват на предстоящите европейски избори, не бива да ограничаваме демокрацията си само до този еднократен акт веднъж на няколко години.

Подборът на участниците се осъществява чрез стриктен процес на случаен принцип, който гарантира широко демографско представителство, включително по възраст, географско местоположение (всички държави членки и градски/селски райони), социално-икономическо положение и образователно равнище.

Това многообразие е от решаващо значение, тъй като осигурява изобилие от гледни точки и опит, които обогатяват дискусиите и резултатите от панелите. Все пак осигуряваме малко по-широко представителство на младите. По подобие на Конференцията за бъдещето на Европа, най-малко една трета от всеки панел се състои от млади хора на възраст между 16 и 25 години.

Сега е моментът за провеждане на европейския граждански панел за енергийна ефективност. Европа трябва да се справи с двойните предизвикателства, свързани с изменението на климата и енергийната сигурност, така че необходимостта от иновативни и устойчиви решения е по-належаща от всякога.

Този панел ще предостави на гражданите платформа за изразяване на идеи, тревоги и визия по темата за енергийно ефективна Европа. Техният принос ще бъде от основно значение за насочване на усилията на ЕС към намаляването на потреблението на енергия, прехода към чисти енергийни източници и гарантирането на устойчиво бъдеще за всички.

Новото начинание за европейски граждански панели, което изграждаме заедно, е свидетелство за нашия ангажимент не само да изслушваме, но и да действаме по предложенията на гражданите.

Начинанието е израз на вярата ни в силата на колективната, междупоколенческа интелигентност и ролята на демокрацията на участието в оформянето на политики, които са по-приобщаващи, справедливи и отразяващи разнообразните стремежи на европейското население.

Слушаме много за необходимостта гражданите да се доверяват на политиците. Като бивш кмет вярвам, че и ние, политиците, трябва да се доверяваме на гражданите.

Затова призовавам всички да имат предвид и нас, тъй като диалогът е двустранен.

Използвам началото на гражданския панел за енергийна ефективност, за да подчертая, че това начинание е много повече от дискусионен форум или фокус-група.

Трябва да покажем, че демокрацията може да носи конкретни ползи за гражданите не само въз основа на резултатите, но и чрез нашия стабилен механизъм за обратна връзка. Гражданите, които отделят от времето си, за да дадат своя ценен принос за изготвянето на политиките, заслужават да се обърнем към тях и да им съобщим какво сме сторили с техните предложения.

Гражданските панели са смела стъпка към по-отворен и демократичен Европейски съюз, основан на участието и насочен към гражданите. Тези панели имат за цел да дадат възможност на всеки човек да има активна роля в нашето общо бъдеще, като се гарантира, че утрешна Европа е изградена не само за хората, но и с участието на хората.

И по-специално като се включват хора, които обикновено не биха участвали точно в такъв процес, откъдето произтича и значението на подбора на случаен принцип.

През следващите седмици, докато работим задълбочено по панела, нека съхраним духа на сътрудничество и ангажираност, който винаги е бил отличителният белег на нашето начинание. Заедно можем да проправим път към по-устойчива, енергийно ефективна и устойчива Европа. А бъдещето ще донесе още такива форуми!

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук