ТЕЦ, замърсяване

България последна изпрати в Брюксел своите планове за регионите, които ще понесат най-големи щети от прехода към климатична неутралност.

Още миналата година Европейската комисия одобри плановете на всички останали държави членки.

И какви са те – Германия и Полша са страните, които се очаква да получат най-много европейски средства, показва репортаж на БНТ.

Причината е, че там затварянето на производствата в секторите на изкопаемите горива има тежки социално-икономически последствия.

Над 90 са областите в Европейския съюз, в които се очакват последствията от зеления преход и загубата на работни места да бъдат най-сериозни.

Най-голямата икономика в Европа Германия се ангажира да затвори въглищните си централи най-късно до 2038 година. Решението предизвика протести на работещите в сектора през последните години.

Провинциите, които ще бъдат засегнати най-силно, са Северен Рейн-Вестфалия, Бранденбург, Саксония и Саксония Анхалт.

В края на миналата година Европейската комисия одобри германските

регионални планове на стойност 2,5 милиарда евро.

Северен Рейн-Весфалия ще получи 680 милиона евро европейско финансиране, които ще отидат за реформирането на Рурската област – един от най-големите въгледобивни региони в Европа.

През 70-те години в мините на област Рур работят повече от 350 000 души, след 2018 – броят им е около 7000 и продължава да намалява.

Европейските инвестиции в областта ще се насочат към възстановяване на земите на лигнитните мини, рехабилитация на земята, обучение, преквалификация на работниците и създаването на нови малки и средни предприятия в екологични сектори.

Бившите източногермански провинции Бранденбург, Санкония и Саксония Анхалт, също с доминиращо въглищното производство, ще получат повече от милиард и половина от Брюксел.

Част от проектите са свързани с изграждането на нови заводи за водород като алтернатива на лигнитните въглища, преквалификация на работниците и допълнително обучение за млади хора с възможности за работа в зелени сектори , за да могат те да остават да живеят в бившите въглищни райони.

В края на миналата година ЕК одобри и полските териториални планове за справедлив преход на стойност повече от 3,85 милиарда евро за няколко ключови региона на въглищната промишленост като Силезия, Малополска, Великополска и Лодзкие.

Ситуацията в Полша е изключително сложна, защото около 70% от енергийния микс на страната идва от въглища.

Работещите в сектора също посрещнаха решението за промени с протести. Въпреки това

Полша обещава да трансформира въглищните си централи преди 2049 година.

Силезия има най-големия добив на черни въглища в ЕС. Регионът ще получи над 2,4 милиарда евро за диверсификацията на местната икономика чрез инвестиране в малки и средни предприятия, работещи с възобновяема енергия, чиста мобилност и други зелени сектори.

Част от парите ще отиват за обучението на над 100 000 работници от сектора на изкопаемите горива.

Още по темата за енергийния преход – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук