Вятърна енергия

Няма конфликт между екология и вятърна енергия. Около това твърдение се обединиха експертите, които взеха участие в уъркшопа след кръглата маса „Черноморска коалиция за възобновяема енергия: Стратегическо партньорство за енергийна и климатична сигурност“. Събитието, организирано от центъра за изследване на демокрацията, се проведе днес в „Гранд хотел София“.

Министерството на околната среда и водите, министерството на енергетиката и министерството на регионалното развитие и благоустройство работят върху общ устройствен план за реализирането на такива проекти, каза Мария Трифонова от Центъра за изследване на демокрацията. Тя настоява да има обслужване на едно гише като услуга за инвеститорите в сферата на ВЕИ централите. Трифонова констатира, че законотворчеството в тази посока трябва бъде уредено час по-скоро и работните групи в съответните министерства да се отворят

за участие от страна на инвеститорите.

Идеята бе приета с единодушие от участниците, които потвърдиха, че инвестициите зависят от политическата воля.

Офшорната вятърна енергия в региона на Черно море е важна за автономията и демокрацията на цяла Европа. Това каза Лиляна Павлова, вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), при откриването на кръгла маса „Черноморска коалиция за възобновяема енергия: Стратегическо партньорство за енергийна и климатична сигурност“.

Компаниите искат политическа стабилност, преди да пристъпят към инвестиции в дадения регион, отбеляза Мартин Владимиров, директор на програма „Енергетика и климат“ на Центъра за изследване на демокрацията

Новосъздадената днес енергийна коалиция в региона на Черно море е едно от най-стратегическите предизвикателства не само за европейската икономика, но и за автономията на Европейския съюз, допълни Владимиров. Отключването на потенциала за офшорна вятърна енергия на Черно море е не просто препоръка, а задължително условие от плана до 2030 г. за енергийни проекти, посочи Павлова.

Според нея алтернативните методи за производства на енергия и декарбоницазия са бъдещето не само на Европа, но и на света. Почти 20 милиарда евро са похарчени за миналата година за

проекти за зелена енергия,

30 милиарда евро ще бъдат похарчени тази година. Тенденцията е Европейската инвестиционна банка да повишава размера на инвестициите в Европа.

„Вярваме, че нашето финансиране ще развие зелената енергия, особено в тези времена на финансова криза. Радвам се, че България и Румъния са се насочили в тази посока и се надявам заедно да направим правилните стъпки проектите да се случат“, каза още вицепрезидентът на ЕИБ.

Офшорната вятърна енергия се превърна в ключов глобален стратегически приоритет. Целите на Европейския съюз за възобновяема енергия от морски източници за 2023 г. изискват незабавни действия, настоя Павлова. Съществуващите пазари в Северно и Балтийско море сами по себе си не могат да постигнат реализация на тези проекти. Признавайки тази спешна необходимост, лидерите в индустрията и

политиците в Черноморския регион поеха инициативата

да разгърнат огромния потенциал на нисковъглеродната енергия в съответните морски територии.

Като представител на германското правителство мога да гарантирам, че доколкото зависи от нас, ние ще подкрепим всяка инвестиция в посока на зелената енергия в региона, обеща Мориц Зайлер, ръководител на икономическия отдел на посолството на Германия в България.

Ние трябва да работим като един екип и да стъпим върху вече реализирания опит на други

европейски организации за вятърната енергия

като например кралския институт на Белгия, да обменяме опит, информация и да усвоим методологията, защото времето ни притиска, каза Кристина Симиоли, ръководител на програма „Офшорна енергия и природа“ към германския институт за ВЕИ инициативи, координатор на Коалицията OCEAN.

Има огромен потенциал не само в Черно море, но и в Егейско и Каспийско за вятърни енергийни проекти, съобщи Вели Билгихан Яшакан, вицепрезидент на турската Федерация за офшорна енергия в Черно море. Той разказа, че Съединените американски щати в момента реализират много бази за производство на вятърна енергия и нашият регион вече е закъснял с инвестициите в тази посока.

Ние сме готови да споделим ползите и разходите по един съвместен проект заедно с България, каза Джордж Висан, директор на отдел „Електроенергийни пазари“ на румънския електросистемен оператор „Транселектрика“ (Transelectrica).

От 2009 г. съществуваме като организация, в която днес членуват над 50 представителства, и от позицията на своя опит мога твърдо да заявя, че

приходите от вятърната офшорна енергия

са по-ниски, което е проблем за инвеститорите, каза Ливиу Гаврила, вицепрезидент на Асоциацията за вятърна енергия в Румъния. По негови думи обаче офшорната вятърна енергия ще стане факт в Черно море, защото е необходимост.

Работим в 7 държави и възобновяемата (зелена) енергия е от водещо значение за екосистемата на Европа, каза Ана-Мария Семан, регионален ръководител по въпросите на климата за Централна и Източна Европа към Световния фонд за дивата природа (WWF).

Вятърът има огромен потенциал, но нека не забравяме, че тези територии са риболовни зони, нека не забравяме прелетните птици и всички подробности, които такива проекти ще засегнат. Нека не воюваме срещу климата, нека успеем да се адаптираме към него, но без да нанасяме щети върху екосистемата на тези региони. Това каза доц. д-р Николай Вълчев – директор, Институт по океанология към Българска академия на науките. Следобед участниците ще вземат участие в уъркшоп по темата и дискусиите с различните представители на бизнеса, политиката и индустрията ще продължат.

Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук