Правителството на Македония одобри проектодоговора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България.

Информацията съобщи пресслужбата на правителството.

Сега е ред на министър-председателя Зоран Заев да го подпише.

Очаква се Договорът да бъде подписан на 2 август – Илинден. Тогава българският премиер Бойко Борисов ще посети Македония за общо честване на Илинденското въстание.

Срещу проектодоговора се обявиха от македонската опозиция – ВМРО-ДПМНЕ. От партията на бившия премиер Никола Груевски твърдят, че той дава повече права на българите.

ДОГОВОРЪТ В БЪЛГАРИЯ

Подобни аргументи в България използваха и среди в БСП, но след това като че ли партията омекоти позицията си.

Междувременно, премиерът Бойко Борисов и американският посланик у нас Ерик Рубин обсъдиха проектодоговора. Дипломатът оцени подписването на документа като „позитивна стъпка напред за Балканите”.

„Силно подкрепяме усилията на българското и македонското правителство да подпишат договора, също така подкрепяме напредъка на България и Гърция да изпълнят интерконекторния проект, който е много важна част от енергийната диверсификация в Европа“, отбеляза американският посланик.

На днешното си заседание и Министерският съвет на България одобри Договора за добросъседство.

„Подписването на Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Република Македония е израз на желанието на Република България да изгради добросъседски отношения, основани на европейските ценности. Осезаеми резултати след подписването на договора ще бъдат: сътрудничеството в двустранен и многостранен план, разширяването на транспортните връзки и комуникации, участие и усвояване на средства по регионални инфраструктурни и по транс-гранични проекти, както и улесняване на контактите между гражданите на двете страни”, пише в правителствено прессъобщение.

ГЕОРГЕ ИВАНОВ ИСКА ПРОЗРАЧНОСТ

Часове преди да одобри Договора за добросъседство, кабинетът в Скопие бе призован от македонския президент Георге Иванов да обяви текста преди подписването му.

Според Иванов липсата на прозрачност предизвиква негативни коментари и загриженост в обществото, която трябва да се преодолее чрез публикуване на текста преди подписването на документа.

Премиерът на Македония Зоран Заев каза, че няма такова задължение и припомни, че за да влезе в сила Договорът, трябва да бъде ратифициран от парламентите на двете страни.

КАКВО ЩЕ ПОДПИШАТ ЗАЕВ И БОРИСОВ НА 2 АВГУСТ?

Договорът ще стъпи на декларацията, подписана от премиерите Иван Костов и Любчо Георгиевски през 1999 година, като целта е така тя да влезе в международното право. Очаква се да бъде предвиден специален механизъм, който да следи изпълнението му.

По най-спорния въпрос между двете страни – общата история, е предвидено създаването на българо-македонска комисия от изявени историци и общественици, която да работи с легитимни исторически източници и да подготви доклади за подобряване на учебните програми.

Очаква се въпросът с македонските претенции за малцинство да бъде решен по идентичен начин като в декларацията от 1999 година.

Договорът ще бъде подписан на три езика – македонски, български и английски.

Спекулациите, че така София признава македонския език са неуместни най-малкото, защото в международното право няма процедури за признаване на език, идентичност и други.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук