След повече от седмица неразбирателства между президента и правителство, днес най-накрая бе постигнат резултат. Държавният глава Румен Радев подписа указа за освобождаването на Младен Маринов от поста главен секретар на МВР.
В социалните мрежи държавният глава написа:
„След като правителството се съобрази със закона и задейства съгласувателната процедура за освобождаването на г-н Младен Маринов от поста главен секретар на МВР, днес подписах указа. Слабостите, пропуските и скандалите в работата на министерството допълнително обосновават това решение. С намерението си да предложи г-н Маринов за министър на вътрешните работи министър-председателят и управляващото мнозинство поемат отговорност за кадрово решение, което се приема критично от обществото.“
Това означава, че утре парламентът ще гласува новите министри: на вътрешните работи, на регионалното развитие и на транспорта.
ХРОНОЛОГИЯТА НА ДЪЛГООЧАКВАНИЯ УКАЗ
Президентът досега отказваше да подпише указ „под натиск” и преди правителството да е съгласувало с него номинацията за вътрешен министър.
Именно това провали гласуването в парламента миналия четвъртък. Стана ясно, че кабинетът не е уведомил на време Радев затова, че предлагат настоящия главен секретар Младен Маринов за поста на вътрешен министър. Едва в деня преди гласуването в Народното събрание (сряда) в президентството бил изпратен необходимият документ.
Президентът обаче беше извън страната. Освен това той заяви, че не желае да взима прибързани решения и че се съмнява в качествата на Маринов за новия му пост.
Решението на правителството за това е постъпило президентството в сряда в 10.30 ч.
В четвъртък от президентството съобщиха:
„Изисква спазването на всички установени процедури. Медийните публикации и политическите заявки, направени в общественото пространство, не са част от регламентирания ред, предвиден в Устройствения правилник на МС и на неговата администрация. Не може да се очаква от държавния глава да взима кадрови решения под натиск, още повече когато те касаят националната сигурност на страната. Припомняме, че Конституцията на Република България не предвижда срок за подписване на указа“.
В събота държавният глава каза:
„Няма как да подпиша указ, при положение, че няма съгласуване, което законът изисква”.
Ден по-късно държавният глава заяви, че единственият му ангажимент към предложения от премира Борисов за министър на вътрешните работи Младен Маринов, е да го освободи като главен секретар на МВР.
Президентът даде да се разбере, че не е съвсем съгласен с кандидатурата, защото като главен секретар Младен Маринов би трябвало да носи същата вина, заради която беше уволнен бившият му началник Валентин Радев.
„След всички проблеми и провали в МВР, премиерът преценява дали това е най-удачният избор за министър. Негово е решението, негова е отговорността“, коментира държавният глава в понеделник.
ДЕЙСТВИЯТА НА КАБИНЕТА
Заради липсващия указ, процедурата по избор на нов министър на вътрешните работи се забави със седмица. Това беше и едната причина в понеделник да се проведе спешен коалиционен съвет между управляващите ГЕРБ и „Обединени патриоти”.
След него стана ясно, че кабинетът се опитва да прескочи държавния глава, отказвайки да съгласува с него кандидатурата за шеф на МВР, както е по закон. Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че всъщност не се нуждаят от указа на президента, защото:
„Когато има волеизявление от самия главен секретар за освобождаване от длъжността, сме в съвсем друга хипотеза и Министерски съвет е стартирал процедурата за неговото освобождаване“.
През медиите Цветанов покани президента на среща с коалиционния съвет, която обаче беше отказана от президента:
„Поканен съм на среща, на която няма как да отида. Особено когато лидерите се разминават с институционалния тон. Коалиционният съвет не е законов орган“.
На следващия ден (18 септември) премиерът Бойко Борисов повтори думите на Цветанов, че съгласувателната процедура за освобождаването на Младен Маринов от поста главен секретар на МВР е формална.
Министър-председателят счел, че няма необходимост за съгласуване с Румен Радев, което на практика е в разрез със закона.
„Както от командващ ВВС, ставаш президент – кой да те спре? Ние можехме тогава да не го освободим по тази логика, но… главният секретар иска да стане министър… Какви мотиви да напиша? „Моля, подпишете, защото той иска да стане министър“. Добре, ще напишем и това. Но считам, че е формално. И взехме решение, приехме оставката на Министерски съвет и изпратихме на Президентството“, коментира Борисов.
Държавният глава обаче даде се разбере, че докато това не бъде изпълнено, няма да отстъпи.
И днес беше дадено началото на съгласувателната процедура.
„В президентската институция са внесени необходимите документи в съответствие със съгласувателната процедура, предвидена в чл.32, ал.2 от Устройствен правилник на Министерския съвет и на неговата администрация”, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
КАК СЕ СТИГНА ДО ОСТАВКИТЕ И КОЙ ПОЕМА ПОСТОВЕТЕ
Министърът на вътрешните работи Валентин Радев, министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков и министърът на транспорта Ивайло Московски практически бяха уволнени от премиера Бойко Борисов след тежката катастрофа край Своге в края на август, при която загинаха 17 души, а над 20 бяха ранени.
Тримата ключови министри напуснаха постовете си след като премиерът в поиска това в телефонно обаждане до тях тази сутрин.
И тримата още на следващия ден след катастрофата са заявили, че са готови да понесат политическа отговорност за трагедията.
За техни заместници премиерът посочи депутатът от ГЕРБ Петя Аврамова (на регионалното развитие), настоящият главен секретар на вътрешното министерство Младен Маринов (на МВР) и Александър Манолев (на транспорта). Последният обаче се отказа след медийни публикации за неподходящо поведение в миналото и за връзки с нерегламентиран бизнес. Като конкретната причина за оттеглянето си обаче той посочи, че е бил подсъдим за катастрофа с причинена телесна повреда през 2012 г.
На негово място в понеделник (17.09) беше избран настоящият шеф на Държавна агенция „Електронно управление” Росен Желязков. Той също беше подсъдим заради аферата „Костинброд”, но по-късно беше оневинен.
„Помирението“ между президентът и премиерът, изразяващо се в подписването на указа за освобождаване на Младен Маринов като главен секретар на МВР, означава, че още утре парламентът ще може да гласува новите министри.