andrіїvsyka_tserkva
Андреевската църква в Киев

От векове украинците празнуват Коледа на 7 януари – датата, на която е роден Иисус според Юлианския календар. Но след инвазията на Владимир Путин през февруари, Православната църква на Украйна позволи на паствата си за първи път да празнуват Коледа на 25 декември, в опит да се отдалечат от Русия и пропутинския глава на Руската православна църква.

Кога да се празнува Коледа е въпрос на отдавнашен дебат в Украйна. Църквата традиционно празнува Коледа на 7 януари, по същото време като Московската патриаршия, която благослови войната на Путин. Патриарх Кирил, главата на Руската православна църква, е виден поддръжник на Путин който дори каза, че убитите руски войници ще бъдат очистени от всичките си грехове.

На заседание на своя синод през октомври и след искания от хората Киевската митрополия обяви, че енориите могат да проведат пълна религиозна служба на 25-ти декември, ако желаят. Решението засяга около 7000 църкви в цялата страна.

В интервю за Guardian, говорителят на църквата, архиепископ Евстратий Зория, каза, че ще бъдат събрани данни, за да се види колко богомолци са присъствали на службите на 25-ти, който тази година се пада в неделя.

Преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, една трета от енориашите искаха да се празнуват на 25 декември, заедно със Запада. Архиепископът призна, че сега подкрепата е по-висока.

От 2019 г. 1600 енории са се присъединили към Православната църква на Украйна от Украинската православна църква, която доскоро беше лоялна към Московската патриаршия. Сега тя се дистанцира от патриарх Кирил, като половината епархии вече дори не го споменават в молитви.

Двете църкви носят подобни имена. Предшественикът на президента Володимир Зеленски, Петро Порошенко, се опита да принуди Украинската православна църква законно да се преименува на Руската православна църква в Украйна. Опитът се провали, след като прокремълската партия Опозиционен блок, която вече е забранена, обжалва пред конституционния съд. Зория каза, че православната църква на Украйна подкрепя държавността, независимостта, суверенитета и демокрацията на Украйна.

Премахване на руските символи

Празнуването на 25 декември е част от по-голям национален процес по премахване на символите на Русия, Съветския съюз и комунизма, който започна през 2014 г., когато Путин анексира Крим и даде тласък на промосковско въстание в района на Източен Донбас.

Статуите на Ленин бяха съборени. Министерството на културата на Украйна назначи експертен съвет, който да реши какво да прави с другите съветски паметници и улици, кръстени на руски културни дейци, включително Пушкин и Толстой.

„Ние не го наричаме дерусификация. Става дума за справяне с последствията от руския тоталитаризъм“, каза миналата седмица министърът на културата Александър Ткаченко.

Григориански или Юлиански календар

Тарас Пшеничний, професор по църковна история в Киевския университет съобщи, че неговите студенти спонтанно са повдигнали темата за Коледа и са за изместването й за 25 декември. Но той предупреди, че по-възрастните хора, включително родителите му, не са склонни да преминат към григорианския модел, въведен от папа Григорий през 1582 г. Тази година семейството му, включително шестгодишният му син, ще празнуват и на двете дати, каза той.

През 16-ти и 17-ти век някои украински униатски епископи се опитаха да преминат към григорианската дата, която Полша и други европейски католически страни приеха, но опитите бяха неуспешни. По това време Украйна е част от Полско-Литовската общност и остана с Юлианския календар, в който Нова година се празнува на 14 януари.

Между 1914 и 1916 г., докато бушува Първата световна война, една епархия в западния град Ивано-Франковск въвежда датата 25 декември. Промяната срещна съпротива от страна на традиционалистите, интелигенцията и мощната руска православна църква.

След Руската революция болшевиките преминаха към григорианския календар за граждански цели, но Московската патриаршия продължи да спазва Юлианския.

„Традицията може да бъде прогресивна или регресивна. Трябва да се отклоним от руските културни и ментални традиции. Те ни държат заложници. Русия използва своите православни енории на украинска територия като идеологическо оръжие. Патриарх Кирил беше свързан с КГБ и съвременната руска шпионска агенция ФСБ, която е „ловка пропагандна организация“, каза Пшеничний.

Кремълските политици описаха войната в Украйна като есхатологичен сблъсък между доброто и злото. Дмитрий Медведев, бивш президент на Русия и заместник-председател на Съвета за сигурност, често използва библейски алюзии. Той заплаши да довърши Запада в ядрен Армагедон. В последното си изявление в петък той каза, че „свещената цел“ на Русия в Украйна е да спре Дявола или „върховния владетел на ада“, както го нарече. Той нарече украинците „голяма глутница лаещи кучета от западния развъдник“.

Текстът е публикуван в „Гардиън“, преводът и заглавието а на ДЕБАТИ.БГ

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук