Николай Малинов
На снимката: Николай Малинов

Председателят на „Русофили“ Николай Малинов е предавал класифицирана информация на руски организации, заяви на брифинг в МВР главният прокурор Сотир Цацаров. По думите му е установена действаща схема за изпиране на пари. Главният прокурор съобщи, че в хода на разследването са събрани доказателства за пряко участие на български гражданин както в схемата за финансиране, така и в схемата за предаване на информация, защитена от закона.

Разследването на прокуратурата е за престъпление против Републиката, и поставяне на български гражданин в услуга на чужда държава, допълни Цацаров.

„В хода на разследване на престъпление против финансовата и кредитната система е установена изградена схема за изпиране на пари. Веднага след установяването на тази схема, Прокуратурата възложи на ДАНС изпълнение на множество оперативни мероприятия, включително и по линия на финансовото разузнаване. Тази схема се е използвала и за трансфер на финансови средства от лица, ръководители на чужди организации които имат определени интереси в политическия живот на страната. Тези интереси са свързани с различни области от обществения и политически живот, както и с дейността на определени държавни органи. Така са се финансирали мероприятия, които пряко засягат националната сигурност на България и представляват опити за целенасочено влияние на страна и по отношение на нейната външна политика – каза главният прокурор – Събрани са доказателства за пряко участие на български гражданин както в схемата за финансиране, така и в действия на българска територия, които обслужват посочените по-горе интереси под различни форми, включително и чрез предаване на информация, защитена от закона. Българският гражданин е Николай Малинов. Днес той е привлечен в качество на обвиняем за престъпление по член 105, ал. 1 от НК.“

Прокуратурата е взела мярка за неотклонение на Малинов „парична гаранция“ в размер на 50 хил. лева, като му е наложена и забрана да напуска страната, допълни Цацаров.

Към този момент Малинов е освободен от следствения арест.

„Чуждите организации, на които Малинов се е поставил в услуга, са със седалище в Руската Федерация. Организациите са две – „Общество Двуглав орел“, и Руски институт за стратегически изследвания. На руския гражданин Леонид Решетников е наложена забрана от ДАНС за влизане на територията на България за срок от десет години“, допълни Цацаров.

Разследващите са установили, че Малинов е приел срещу заплащане да изпълнява задачи, възложени му от ръководителите на двете руски организации. Заплащането е извършвано под различни форми, съобщи зам.-главният прокурор Иван Гешев. Финансирането е било предназначено за Малинов и за неговите търговски дружества, но с тях са финансирани и различни мероприятия за оказване на влияние върху българската вътрешна политика.

На 9 септември на територията на София, Брезник и Перник са проведени 11 претърсвания на недвижими имоти и са иззети веществени доказателства, допълни Гешев.

„Иззети са компютри, телефони, множество документи, след които и такива, свързани с предаването на класифицирана информация. Намерен е и документ на руски език, изготвена от Николай Малинов, която е за „изготвяне на необходимата геополитическа преориентация на България, или това, което ние наричаме „Проект България“, като тази записка е изготвена с цел информиране на двете руски организации каква е настоящата ситуация в България и какви мерки следва да бъдат взети така, че да се промени из основи геополитическата политика на България от такава, насочена към западния свят, към такава, ориентирана в посока Руската Федерация. Основна цел на тази докладна е геополитическа преориентация на България, основана на православието, славянската култура и традиции“, съобщи Гешев.

Според разследващите Малинов си е поставил пет направления в целта за преориентиране на България към Русия: дейност на неправителствения сектор, създаване и поддържане на интернет-сайтове, създаване на собствен телевизионен канал, създаване на аналитичен център, и създаване на партия, която „ще позволи постепенно прерастване в масова електорална сила“.

В хода на разследването е установено, че Малинов е искал да оказва влияние върху политическия живот в страната „не явно, а по таен начин“, и е била нужна „сериозна поддръжка и инвестиции за осъществяване на сериозен пробив в масовото информационно пространство, което е възможно чрез създаване на влиятелен телевизионен канал или информационна агенция”.

За целта са били нужни сериозни инвестиции, допълни Гешев и посочи, в документите на Малинов се описва начин за придобиване на българския телекомуникационен оператор „Виваком”.

„Схемата за купуване на „Виваком” е била чрез инвестиции от руската банка ВТБ – като инвеститор, който да закупи компанията, но тя задължително да остане под чужд контрол”, каза Гешев.

Разследването на прокуратурата сочи още, че Малинов е предложил на двете руски организации да участват в сериозни проекти в българското земеделие, както и в развитие на българска партия, която трябва да присъства като „непреодолим фактор“ в политическия живот на страната.

Според обвиняемия привържениците на такива идеи в страната не могат да се справят сами и имат нужда от сериозна подкрепа от Руската държава, която подкрепа „да се изрази в придобиване на доходоносни отрасли на икономиката на България“.

За да осъществи своите идеи за налагане на руската политика в България, Малинов е предложил политиките да имат сериозна финансова основа, като пише на руските си партньори, че е „предприел действия за безвъзмездно прехвърляне на активи на стойност половин милион евро от страна на обвиняемия в България Цветан Василев към руския бизнесмен Константин Малофеев“. И допълнил, че тези активи не трябва да попадат в български ръце, защото българската държава щяла да се намеси в тяхното владение и използване.

Пред разследващите Малинов обяснил, че лично Леонид Решетников го запознал с Константин Малофеев.

„Решетников и Малофеев осъществяват дългогодишна съвместна дейност и участват заедно в различни организации, сред които е и „Общество Двуглав орел“, съобщи Гешев.

Прокуратурата е установила, че в периода от януари до март 2015 г. Малинов е постигнал договореност за прехвърляне на активи в сферата на телекомуникациите (компанията Виваком), военно-промишлен комплекс (предприятията Дунарит и Авионамс), медиен сектор (телевизионнните канали ТВ 7, Нюз 7 и Супер 7). За всяко предприятие Малинов е предоставял богата информация за броя служители, за икономическите показатели, годишни печалби и още много други данни.

В докладната си до руските партньори, Малинов посочил, че „след като ние придобихме собствеността върху ТВ 7, след сделката в сградата на телевизията се появи представител на съдебния изпълнител, придружен от над 100 полицаи. Тяхната цел беше да прекратят излъчването на телевизията. За съжаление не ни се отдаде да овладеем тази компания, тъй като държавата беше изцяло срещу нас и не позволи пререгистрация на медията с новия собственик с проруски профил“, съобщи още зам.-главният прокурор.

По делото са събрани данни, че през 2015 г. контролирано от Малинов търговско дружество е получило финансиране в размер на милиони евро от контролирана от Малофеев компания в Кипър. Целта на финансирането е била овладяване на български медии.

В документите, които прокуратурата е иззела, е намерен и такъв със заглавие „Придобиване на контрол върху Дунарит от ЕМКО ООД“, като в него е описана схема на сделка между няколко компании, които са контролирани от Цветан Василев и Емилиян Гебрев, чрез което Дунарит да стане собственост на Гебрев“, съобщи още Гешев.

Намерен е и документ на руски език с предложение от Цветан Василев за продажба на активи на КТБ, които създават не по-малко от 9% от брутния вътрешен продукт на страната.

„Налични са доказателства, които показват ясната свързаност между Малинов, Малофеев и Василев, като става въпрос за съвместни срещи и бизнеспланове. Малинов регулярно е пътувал до Руската Федерация, където се е срещал с Решетников и Малофеев. На срещите с тях е обсъждал политическата и икономическата обстановка, включително и данни с конфиденциален за страната ни характер. Малинов е получавал задачи и финансови средства, които той е харчил както намери. За последните три години Малинов е пътувал 30 пъти до Русия“, съобщи още зам.-прокурорът.

Прокуратурата разполага и с документи, които уличават Малинов за това, че руските му партньори са го задължили да предоставя информация срещу заплащане за теми и аспекти от вътрешната и външната политика на страната, както и отношенията й с ЕС.

„Малинов е обвинен за това, че от 2010 г. до 9 септември 2019 г. се е поставил в услуга на чужди организации да им служи като шпионин“, завърши Гешев.

С оглед защита на класифицираната информация, защита на националната сигурност и на тайната на разследването, на брифинга не бяха допуснати въпроси от журналисти.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук