Специалният представител на правителството на Северна Македония за България, Владо Бучковски, възприема като предизвикателство назначаването си на този пост. В интервю за ТВ 24 бившият македонски министър-председател изрази увереност, че страната ще успее в усилията си за начало на преговорите с ЕС.
„Близо сме до намирането на изход. Недопустимо е да ни унижават, нашите червени линии са определени, ясно е в каква посока трябва да се намерят решенията. Харесвам определението на Османи /македонски политик от албански произход – бел. ред./, че трябва да си върнем доверието в процеса. Процесът е нарушен“, заяви Бучковски
Според него държавата няма друга мисия. Той призова към търпение, за да може този въпрос да бъде решен сега. Бучковски каза, че не очаква промени на политическата сцена в България. Екипите работят, водят се преговори и се търсят решения, подчерта той.
Специалният пратеник е категоричен, че няма нищо тайно, но очевидно „някой се опитва да нажежи обстановката“ в държавата.
„Проблемът с македонския език датира още от началото на сключването на Договора за добросъседство, тъй като българската страна настоява винаги да се използва „езиковата клауза“, когато се споменава македонският език, което вече е отстъпка от страна на Македоия“, смята Бучковски.
Относно термина „обща история“, той обясни, че анализите на Договора показват, че България е постигнала признание, „че сме имали обща история, а ние получихме признание, че сме два различни народа“.
На 1 декември македонското правителство назначи бившият премиер Владо Бучковски за специален пратеник за България. Университетският професор и бивш председател на СДСМ смята, че РС Македония няма друга алтернатива освен членството в Европейския съюз и че премиерът Зоран Заев се бори за европейското бъдеще на родината си „в духа на европейските ценности“.
57-годишният Владо Бучковски бе министър на отбраната в ширококоалиционния кабинет на премиера Любчо Георгиевски от 13 май до 26 ноември 2001. От 1 ноември 2002 до декември 2004 година отново влиза в правителството като министър на отбраната. От от 15 декември 2004 г. до 26 август 2006 г. бе министър-председател на Македония.