Народният представител от „Продължаваме промяната“ Росен Костурков преди дни заяви, че най-вероятно Асен Василев ще е предложението на партията му за министър-председател. Същото каза днес и колегата му от парламентарната група на ПП Радослав Рибарски.

БСП по всяка вероятност не биха приели Кирил Петков, който прояви смелостта да изпрати скоропостижно видимо скъпите за левицата руски дипломати и служители над софийските облаци и право към Москва.

ИТН пък не биха приели Кирил Петков и Асен Василев или поне това беше мнението им преди дни. Днес обаче те удобно избегнаха да коментират имена и категоричността им относно личностите на съпредседателите на ПП стана не толкова категорична. Докато Станислав Балабанов преди дни обясняваше, че партията му не би приела Василев и Петков, днес далеч по-диалогичното му изказване пред журналисти беше, че „всяка една парламентарна група може да защитава имена, приоритетите си“.

След консултациите с БСП пък представителите на ИТН три пъти не отговориха пряко ще подкрепят ли Асен Василев, или не, сякаш не са изразявали принципно несъгласие по въпроса и сякаш сценарий, в който принципното несъгласие може да значи съвсем противоположното, изобщо съществува.

А истината е, че нито БСП, нито ИТН имат право да поставят такива условия.

Когато БСП има очакване „Продължаваме промяната“ да излъчи кандидат за премиер, е редно да отбележим, че това „очакване“ преминава почти в изискване. Едно такова изискване би означавало ПП да носят по-голямата отговорност за правителството, отколкото мандатоносителят БСП, ако правителство се състави, и респективно да понесат отговорността от повторен провал. Когато обаче БСП изразява такова очакване, каква е логиката да поставя условия за кандидата?

Причината ИТН да няма право на условия е друга – партията на Слави Трифонов вече разби един кабинет. „Днес ще покажем дали имаме мъдрост, разум, лидерство“, заяви в началото на консултациите между ИТН и БСП днес Ива Митева от Трифоновата партия. Къде беше мъдростта на ИТН преди седмици, когато разтури кабинета и дали участието им в преговори не е просто опит да не понесат в пълнота вината за нови избори?

Видимо е, че ИТН не участват в преговорите за кабинет заради мъдрост, участват, за да се опитат да не понесат цялата вина от задаващите се предсрочни избори. Въпросната вина обикновено се носи с намаляване на електоралната подкрепа – нещо, което всички последни социологически проучвания отбелязват и то до такава степен, че не е ясно дали ИТН изобщо ще влезе в следващ парламент.

Доказателство за липсата на мъдрост и опитът за намаляване на щетитe чрез демонстриране на диалогичност е и фактът, че буквално първото изречение на Тошко Йорданов в началото на консултациите с БСП днес иронизираше търсенето на подкрепа от отделни депутати, а не от политически сили и лидери – тактика на Кирил Петков и „Продължаваме промяната“, която завърши с неуспех.

Любопитен момент е, че Слави съобщи за изтеглянето на министри със същата нотка, която се чу днес, докато Тошко Йорданов говореше за свободата на народните представителите – сякаш нито министрите, нито депутатите имат собствена воля.

ИТН не толкова иска да прави кабинет, колкото иска да търси изход. А това желание е така силно, че чак ще подкрепят Закона за КПКОНПИ на първо четене в комисия, с надеждата той да се измени между първо и второ четене.

Ако провалът в крайна сметка обаче е налице, ИТН и БСП колективно ще прехвърлят отговорността на „Продължаваме промяната“ – все пак техният кандидат за министър-председател отново би върнал папката с неизпълнения мандат на президента Радев.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук