Румен Радев
Румен Радев

Опитите на президента Румен Радев за конфронтация с правителството продължават – днес стана ясно, че той е сезирал Конституционния съд за текстове от Закона за контрол по прилагането на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, с които се налагат „енергийни вноски“ върху вноса на руски природен газ в България, както и върху неговия пренос за Европа през територията на страната ни.

Както стана ясно Сърбия и Унгария протестираха въвеждането на подобна такса, но по-късно се разбра, че тя на практика се налага върху руската компания „Газпром“ и по никакъв начин няма да се отрази на крайната цена на газа.

Все пак в искането си до Конституционния съд президентът посочва, че са

нарушени редица положения, закрепени в българската Конституция.

Оспорените текстове са в несъответствие с принципа на законоустановеност на данъците и таксите, тъй като изначално не е ясна правната природа на нововъведената „вноска“ и дали тя представлява данък, такса или мито, посочват от президентството.

Според държавния глава също така са нарушени принципите за гарантиране на правото на собственост и на свободната стопанска инициатива.

Радев счита и, че законът е приет в противоречие с правилата за упражняване на законодателна инициатива и с принципа на правовата държава.

В писмото до Конституционния съд е отбелязано още, че държавите членки на ЕС са в митнически съюз помежду си и е въведена забрана не само за мита между държавите членки, но и за едностранно налагане на „всички такси с равностоен на мито ефект“.

В същото време при отношенията на държавите членки на ЕС с трети страни се прилага Обща митническа тарифа, която се определя от Съвета по предложение на Европейската комисия. Режимът на санкциите на ЕС също не предвижда държавите членки да налагат самостоятелно допълнителни ограничения.

Държавният глава вече изрази позиция, че решението на българския парламент води до неприемлив риск за декапитализация и фалит на структуроопределящо за българската енергетика дружество, каквото е „Булгартрансгаз“, и това е допълнително основание той да упражни своето правомощие да сезира Конституционния съд, посочват от президентската администрация, припомня БНТ.

Въпреки протеста на президента се оказа, че подобна такса плаща „Булгаргаз“ на турската компания “Боташ” по договор, сключен от последното назначено от президента служебно правителство.

Предвидената такса е от около 17 лева на мегаватчас за пренос на газ през Турция. С други думи, България плаща подобна такса на Турция за пренос на газ, при това сме длъжни да я плащаме дори и да не пренасяме никакъв газ през Турция.

Парадоксът е, че против таксата за руския газ се изказват същите хора, които подписаха да плащаме такава такса на Турция.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук