Природният газ по тръбопровода „Ямал-Европа“ вече месец продължава да тече в обратна посока – на изток от Германия към Полша, макар и да има известно намаляване на газовия поток, показват сутрешни данни на германския мрежов оператор Gascade, цитирани от Ройтерс.
Това допринася за възходящия ценови натиск върху европейските цени на синьото гориво. През газопровода „Ямал-Европа“ по принцип се осъществява около една шеста от нормалния годишен износ на руски газ за Европа и Турция.
Във вторник (25-и януари) газовите обеми на изток възлизат на около 9,67 милиона киловатчаса в час (kWh/h) – понижение спрямо 11,93 милиона kWh/h през предходните 10 часа, като се очаква да останат в реверсивен режим при същите обеми поне до ранните часове на сряда, показват данни от измервателната точка Mallnow на германско-полската граница.
В същото време обаче преносимата мощност на руските газови потоци от Украйна към Словакия през граничния пункт Велке Капушани, друг основен маршрут за синьото гориво към Европа, нараства до най-високо ниво от 1-ви януари и възлизат на 446 332 мегаватчаса (MWh) на ден.
Въпреки това увеличение, преносимата мощност все още остава далеч под нивата от над 900 000 MWh на ден, регистрирани през първите три седмици на декември 2021 г. и с около 38% под осредненото ниво през 2021 г., показват данни на словашкия оператор на тръбопроводи Eustream, цитирани от Ройтерс.
Вчера европейските цени на природния газ се повишиха за кратко до едноседмичен връх от 95 евро за мегаватчас, преди обаче да върнат назад, като днешната търговия на фючърсите на нидерландския газов хъб TTF стартира с ценово понижение от над 4% към 89 евро за MWh. Цена на природния газ на нидерландския газов хъб TTF (в евро за MWh)
Анализаторите на Goldman Sachs предупредиха, че вносът на руски природен газ в Европа може да бъде спрян за неопределено време, ако газопроводът „Северен поток 2“ бъде засегнат от санкции на Запада спрямо Москва, докато ескалиращото напрежение по остана НАТО-Русия заради украинската криза може да повиши рисковата премия и да тласне цените на газа до нови рекордни нива.
Нивата на съхранявания в европейските хранилища природен газ пък са под средните за пет години, като купувачите насърчава изтеглянето на газ от запасите, вместо да се плащат по-високи цени за руски доставки, посочват анализатори.
Междувременно Европейската комисия обсъди с партньори, а именно Азербайджан и САЩ, начини за увеличаване на доставките на природен газ за блока при евентуална ескалация на украинската криза. Азиатските държави пък повишиха интереса си към товари на втечнен природен газ поради по-студеното време.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини