Победителят срещу България в София грабна първия си успех на европейските квалификации, поставяйки „Дарданите“ на точка от лидерите на групата.

Най-накрая победа. На 90-ата минута от мача в понеделник вечерта изглеждаше, че „Дарданите“ отново ще трябва да се примирят с равенство. Вече видяхме три такива мача през 2019 година, когато Косово превъзхождаше опонентите си, но не успя да промени резултата срещу Дания и България в Прищина и срещу Черна гора в Подгорица.

Същата история се повтаряше и в София в 92-ата минута. Косово имаше осем изстрела към вратата и в последните 20 минути от мача игра в българското наказателно поле, въпреки това резултатът оставаше 2:2.

И тогава се случи. Решани, който вече пропиля две страхотни възможности да вкара третия гол за Косово, въпреки че влезе в игра 76 минути след началото на мача, засече с глава центрирането от Рашица, изпращайки топката в далечния ъгъл на мрежата. България – Косово 2:3.

След попадението звездата изтича до скамейката на своя тим, за да покаже екипа на Арбер Занели. Феновете на стадиона избухнаха във възторг. Подобна беше сцената в Прищина и в цялата страна. Няколко секунди по-късно последният сигнал на съдията определи Косово за победител.

До влизането на Решани играта напомняше на онази петъчната вечер срещу Черна гора в Подгорица. Отборът на Косово доминираше до 70-ата минута, воден от Рашица. Тогава Фридан Алити беше изтласкан от черногорският вратар Милан Миятович, което беше повече късмет, отколкото по преценка.

Грешки поставиха Косово в подобна ситуация и в София от мача. На края на първото полувреме Мергим Войвода загуби топката в собствената си половина. Това даде на Ивелин Попов пространство до ръба на наказателното поле, което той използва в пълна степен и отбеляза, изравнявайки резултата.

Във второто полувреме играта на Косово стана агресивна, но това не остана без отговор и той дойде от Кристиян Димитров, който отбеляза и България поведе в резултата.

По-късно Ведат Мурики отбеляза гол с глава и възстанови равенството. След четири минути той отново порази българската врата чрез удар с глава. Попадението му обаче беше обявено за засада.

В 92-ата минута Кололи центрира, Рашица подаде от дълго разстояние топката към Решани, който отбеляза победния гол и направи Косово победители.

Преди мача имаше неблагоприятни обстоятелства за Косово. Те започнаха двубоя без четири от пет от най-добрите си халфове. Нараняванията на Арбер Занели в мача срещу Черна гора го прибави в списъка с травмираните Валон Бериша, Хекуран Кризиу и Херолинд Шала.

Списъкът с липсващите стовари повече отговорност върху раменете на халфа Милот Рашица, който даде началото на атаките на двата мача и помогна на Решани за драматичната победа в София.

Играта на Косово е последователна и добра под наблюдението на треньора Бернар Шаланд. Извън пределите на страната отборът играе със същата увереност, необходима да вземе топката и да атакува, както и в Прищина.

„Дарданите“ сега са на трето място в групата, с точка зад Чехия и Англия. Отборът ще се срещне със следващите си двама опонента през септемврийските квалификации. Косово посреща чехите в Прищина на 7 септември. След това отборът пътува до Саутхамптън за среща с полуфиналиста на Световното първенство на 10 септември.