Махса Амини - иран - протести
Снимка: EPA/БГНЕС

Напрежението между Иран и Запада нарасна заради смъртоносното потушаване на 10-те вечери на протести от страна на ислямската република. Те бяха предизвикани от възмущението от смъртта на Махса Амини след ареста ѝ от моралната полиция.

През нощта срещу понеделник в Иран отново избухнаха гневни протести. Хората в Техеран призоваха за свалянето на 83-годишния върховен лидер аятолах Али Хаменей, крещейки „смърт на диктатора“, предаде АФП.

„Жена, Живот, Свобода!“ – това беше възгласът на митинга, докато жените сваляха и изгаряха хиджабите си в огньове или символично отрязваха косите си.

В понеделник Иран обвини Съединените щати, че използват размириците, предизвикани от смъртта на жена в полицейски арест, за да се опитат да дестабилизират страната, и предупреди, че това няма да остане без отговор, тъй като най-големите протести от 2019 г. насам не показват признаци на отслабване.

Иран потуши общонационалните демонстрации, предизвикани от смъртта на 22-годишната кюрдка Махса Амини, след като тя беше задържана от моралната полиция, прилагаща строгите ограничения на Ислямската република за облеклото на жените.

Германия привика иранския посланик в Берлин в понеделник заради репресиите, съобщи говорител на германското външно министерство.

Запитан за възможността за допълнителни санкции срещу Техеран в отговор на размириците, говорителят заяви, че „ще разгледаме всички възможности“ заедно с други държави от Европейския съюз, предаде „Ройтерс“.

Миналата седмица Съединените щати наложиха санкции на иранската нравствена полиция във връзка с твърденията за малтретиране на ирански жени, като заявиха, че смятат звеното за отговорно за смъртта на Амини.

В неделя Иран привика посланиците на Великобритания и Норвегия заради това, което нарече намеса и враждебно медийно отразяване на размириците.

Антиправителствените протести са най-масовите, обхванали страната след демонстрациите заради цените на горивата през 2019 г., когато по данни на „Ройтерс“ при репресиите срещу протестиращите бяха убити 1500 души – най-кървавият пристъп на вътрешни размирици в историята на Ислямската република.

По данни на държавната телевизия най-малко 41 души са били убити при последните размирици, започнали на 17 септември.

Президентът Ебрахим Раиси заяви, че Иран гарантира свободата на изразяване и че е разпоредил разследване на смъртта на Амини.

Призиви за стачка

В изявление, публикувано в социалните медии в неделя, основният ирански учителски синдикат призова учителите и учениците да проведат първата национална стачка от началото на размириците в понеделник и сряда.

Жените играят важна роля в протестите, размахвайки и изгаряйки покривалата си.

Във видеоклип, разпространен в социалните медии, сестрата на убития по време на антиправителствените демонстрации Джавад Хейдари отряза косата си на гроба му в знак на несъгласие с консервативния ислямски дрескод в Иран.

Стотици жени протестираха и в Сирия

Стотици жени протестираха в контролираната от кюрдите Северна Сирия в понеделник заради смъртта на иранска кюрдка, задържана от иранската нравствена полиция, като някои от тях отрязаха косите си и изгориха забрадки, което е ехо на демонстрациите в Иран.

22-годишната Махса Амини почина по-рано този месец, след като беше арестувана в Техеран от полицията, която прилага строгите ограничения на Ислямската република за облеклото на жените. Смъртта ѝ предизвика най-големите размирици в Иран от 2019 г. насам.

Протестиращите държаха във въздуха снимки на Амини, докато преминаваха през улица в североизточния сирийски град Камишли.

„Тя беше подложена на брутално отношение от иранските тирани. Ние не приемаме тази обида към която и да е жена в обществото“, заяви 52-годишният Савсан Хюсеин, служител на ръководената от кюрдите администрация, който присъстваше на протеста.

Бащата на Амини заяви, че тя не е имала здравословни проблеми и че е получила натъртвания по краката в ареста, и смята полицията за отговорна за смъртта ѝ.

Иранската полиция отрича да й е навредила, като твърди, че тя се е разболяла, докато е чакала заедно с други задържани жени.

Кюрдските групи контролират обширни територии в Северна и Североизточна Сирия от първите дни на сирийската гражданска война, установявайки автономия, докато президентът Башар Асад – съюзник на Иран – се опитва да потуши бунтовете в други части на Сирия, припомня „Ройтерс“.

„Подкрепяме протестите и въстанията в Иран“, заяви Арва ал-Салех, член на организацията за защита на правата на жените „Конгра Стар“, която призова за протеста. „Не на несправедливостта, не на потисничествот, да на правата на жените“, каза тя.

Кюрдското етническо малцинство живее предимно в регион, който се простира между границите на Армения, Ирак, Иран, Сирия и Турция.

Десетки хора протестираха срещу смъртта на Амини в неделя в иракския кюрдски град Сули. Миналата седмица един от основните кюрдски лидери в Ирак – Масуд Барзани – се обади на семейството ѝ, за да изрази съболезнованията си.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук