Белгия

Каталунският лидер Карлес Пучдемон поиска мандат, за да обяви Каталуния за независима държава. Това се случи по време на заседанието на регионалния парламент на Каталуния, което започна със съобщаването за смъртни случаи в следствие на полицейското насилие по време на гласуването на референдума на 1 октомври.

Пучдемон обаче предложи на депутатите да суспендират ефекта от декларацията за независимост, за да може да се проведе диалог. Това е жест, с който каталунските власти показват своята отговорност.

Пудемон

По време на речта си, Пучдемон приветства процеса на референдума и осъди действията на испанското правителство по време на гласуването, но призна, че хората от всички страни се притесняват какво ще се случи по-късно.

„Всички сме част от една и съща общност и трябва да вървим напред заедно. Единственият път напред е демокрацията и мирът. Това изисква диалог”, каза той пред депутатите.

Това е изключителен, исторически момент, чиито последствия надхвърлят границите на страната, заяви той. Според него е станало ясно, че Катлауния е европейски въпрос, а не вътрешен такъв на Испания.

5789791

По-рано през деня председателят на Европейския съвет Доналд Туск бе сред тези, които призоваха по-рано Пучдемон да не декларира независимост. В последните си коментари за кризата европейският лидер заяви, че последствията ще бъдат „очевидно лоши за каталунците, за Испания, както и за цяла Европа”.

Кметът на Барселона също призова Пучдемон и испанския министър-председател Мариано Рахой да деескализират кризата.

Френският президент Еманюел Макрон каза, че Европейският съюз не трябва да играе посредническа роля в кризата относно отделянето на Каталуния от Испания, защото „това е вътрешен испански въпрос”.

Ако Каталуния обяви независимост, испанското правителството може да прибегне до член 155 от конституцията.Тази разпоредба никога досега не е прилагана. Тя позволява да се вземат „необходимите мерки, за да бъде осигурено спазването на задълженията“, предвидени от конституцията и законите, като за това е необходимо „съгласието на абсолютно мнозинство в Сената“. Член 155 не конкретизира „мерките“ и това, според някои тълкувания, поставя и въпроси за неговото задействане и ефективност. Според конституционалисти този член от основния закон позволява да „се поставят под контрол политическите и административните органи на разбунтувала се автономна област“, обяснява пред АФП Тереса Фреишес от Барселонския автономен университет.

На проведения на 1 октомври референдум, почти 90% от гласоподавателите подкрепиха независимостта на Североизточния регион. Избирателната активност бе 43%. Гласуването бе обявено за незаконно от Мадрид и спряно от испанския Конституционен съд.

Свързани статии:

Мадрид „взима под контрол“ Каталуния – възможен конституционен сценарий

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук