Владимир Путин
Владимир Путин

Руският президент Владимир Путин е готов за разговори за евентуално уреждане на войната срещу Украйна, но Западът трябва да приеме исканията на Москва, заяви Кремъл в петък, ден след като президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че е готов да разговаря с Путин за прекратяване на войната, предаде „Ройтерс“. 

По време на разговорите в Белия дом в четвъртък Байдън и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че ще държат Русия отговорна за действията ѝ в Украйна, но американският лидер също така изглежда протегна маслинова клонка към Москва, като същевременно подчерта, че не вижда признаци за промяна в позицията на Путин.

Байдън не е разговарял директно с Путин, откакто Русия нахлу в Украйна на 24 февруари. През март

Байдън заклейми Путин като „касапин“,

който „не може да остане на власт“.

Сега, след повече от девет месеца на сражения и със засилваща се зима, западните държави се опитват да увеличат помощта за Украйна, която се съвзема от руските ракетни и безпилотни атаки, насочени срещу ключова енергийна инфраструктура, които оставиха милиони хора без отопление, електричество и вода.

Сраженията в Източна Украйна продължават, като град Бахмут е основната цел на артилерийските атаки на Москва, докато руските сили в южните области Херсон и Запорожие остават в отбрана, съобщи Генералният щаб на Украйна в последната си актуализирана информация за бойното поле.

В опит да намали средствата, с които Москва разполага за военните си усилия, в четвъртък Европейският съюз постигна предварително споразумение за ограничаване на цената на руския петрол, превозван по море, до 60 долара за барел, според дипломати. Мярката ще трябва да бъде одобрена от всички правителства на ЕС в писмена процедура до петък.

В първия публичен отговор на Москва на увертюрата на Байдън говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред репортери: „Президентът на Руската федерация винаги е бил, е и остава отворен за преговори с цел гарантиране на нашите интереси“.

Песков заяви, че отказът на САЩ да признаят анексираната територия в Украйна за руска възпрепятства търсенето на начини за прекратяване на войната. Преди това Москва поиска мащабни гаранции за сигурност, включително отмяна на разширяването на НАТО на изток.

По всяка вероятно именно това биха били и условията на Русия за прекратяване на атаките срещу Украйна – НАТО да не се разширява на изток, а Крим да остане под руска окупация. Тези условия, разбира се, са неприемливи. 

Путин досега е заявявал, че не съжалява за започването на това, което нарича „специална военна операция“ за разоръжаване и „денацификация“ на Украйна.

Всичко за войната срещу Украйна – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук