PER_teheran
Президентите на Русия, Иран и Турция по време на срещата за Идлиб, 2018 г.

Иран, Русия и Турция обсъдиха „поетапна стабилизация“ в сирийската провинция Идлиб с възможно сключване на примирие с някои бунтовнически групи, заяви руският президент Владимир Путин след разговорите днес в Техеран. Той изрази надежда, че „терористите“ в Идлиб ще има „достатъчно здрав разум“ да спрат съпративата.

Владимир Путин и турският му колега Реджеп Тайип Ердоган в петък открито изразиха различните си мнения за „прекратяване на огъня“ в провинция Идлиб в Сирия. Русия и Иран са ключови съюзници на режима на президента Башар Асад. Турция обаче подкрепя опозиционните бойци, търсещи свалянето на сирийски лидер, и се противопостави на мащабна офанзива срещу бунтовниците, изтъквайки в подкрепа на позицията си аргумента, че това би могло да доведе до масов бежански поток през сирийско-турската граница.

Путин обвини терористите, че използват цивилното население за жив щит, и освен това увери, че разполага с „неопровержими доказателства“, че се готвят „опити за инсценировка за използване на химическо оръжие от сирийските власти“.

В съвместното изявление от срещата се посочва, че трите страни ще работят за елиминирането на терористичните организации „Ислямска държава“ и Фронта „Ан Нусра“ от територията на Сирия. Те постигнали и съгласие да „работят съвместно за разрешаване ситуацията в Идлиб съгласно духа на сътрудничество, типичен за процеса от Астана“, ще противостоят заедно на „сепаратистките планове“ за Сирия и ще работят за политическо решение на сирийската криза.

Необичайна публична размяна на думи между Ердоган и Путин по време на срещата на върха в иранската столица се проведе на живо, тъй като турският лидер настоя за споменаване на прекратяване на огъня в съвместно изявление.

„В третата точка на съвместното изявление ясно е заявено – ние разгледахме ситуацията в района на Ислиб за деескалация и решихме да потърсим начин да регулираме ситуацията там“, каза Путин.

Идлиб е една от т. нар. зони за деескалация, създадени в резултат на разговори между Русия, Турция и Иран миналата година, след като Дамаск си възвърна контрола над по-голямата част от страната. Ердоган отвърна:

„Да, третата точка е прекрасна, ние вземаме дипломатическата точка, но не се спомена „примирие“. Би било добре, ако можем да имаме тази фраза. Тя ще засили точката… ще я засили и ще успокои процеса“.

На тази забележка Путин отговори:

„Факт е, че на нашата маса няма представители на въоръжената опозиция“, имайки предвид „Фронта ал-Нусра“ и екстремистката групировка „Ислямска държава“.

Той също така отбеляза, че сирийската армия отсъства от разговорите. Провинцията Идлиб е доминирана от джихадисти от съюза „Хайт Тахрир ал-Шам“(HTS), но през изминалите години прие десетки хиляди бунтовници и цивилни, които са евакуирани от други райони, в които режимът възстанови контрола си.

„Аз вярвам, че турският президент е прав като цяло. Би било добре. Но не можем да говорим от тяхно име – още повече, когато става дума за „Фронта Ал Нусра“ или ИД – че ще спрат да стрелят или ще спрат да използват въоръжени дронове“, отбеляза Путин.

Тъй като руските самолети атакуват бунтовнически позиции в сирийската провинция, Ердоган настоя:

„Ако можем да гарантираме прекратяване на огъня тук, това ще бъде една от най-важните стъпки на срещата на върха, сериозно ще успокои цивилните. Всяка атака, предприемана или която ще бъде предприета, в Идлиб, ще доведе до бедствие, клане и много голяма хуманитарна трагедия“.

Ердоган каза, че трябва да е възможно да се намери разумен начин, по който да се гарантира, че се взимат предвид опасенията на всички засегнати.

„Можем да се опитаме да изтеглим елементите, които Русия счита за смущаващи, в райони, където те няма да могат да атакуват района на Алепо и Хмеймим“, предложи той.

В съвместното изявление в крайна сметка не се споменава за примирие.

В Хмеймим е основната военна база на Русия в северозападната провинция Латакия и тя е подложена на чести атаки с най-различнии средства, идващи от джихадистите в Идлиб.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук