Владимир Путин
Владимир Путин

Във вторник руският президент Владимир Путин проведе разговори с върховния лидер аятолах Али Хаменей в Иран – първото пътуване на лидера на Кремъл извън бившия Съветски съюз след инвазията на Москва в Украйна на 24 февруари.

По време на посещението си в Техеран Путин ще проведе и първата си среща на четири очи след инвазията с лидер на НАТО, турския президент Тайип Ердоган, за да обсъди споразумение, което да възобнови износа на зърно от Украйна в Черно море, както и мира в Сирия.

Пътуването на Путин, което се случва само дни след като президентът на САЩ Джо Байдън посети Израел и Саудитска Арабия, изпраща силно послание към Запада за плановете на Москва да установи по-тесни стратегически връзки с Иран, Китай и Индия в условията на западните санкции.

Кадрите от срещата на Путин с Хаменей показаха, че руският лидер и иранският президент седят заедно на няколко метра от върховния лидер.

„Контактът с Хаменей е много важен“, заяви пред репортери в Москва Юрий Ушаков, външнополитически съветник на Путин. „Между тях се разви доверителен диалог по най-важните въпроси от двустранния и международния дневен ред.“

„По повечето въпроси позициите ни са близки или идентични.“

За Иран, който също страда от западните икономически санкции и е в конфликт със Съединените щати по отношение на ядрената програма на Техеран и редица други въпроси, посещението на Путин е навременно.

Неговите духовни лидери желаят да укрепят стратегическите си отношения с Русия в условията на формиращ се арабско-израелски блок от Персийския залив, подкрепян от САЩ, който може да наклони баланса на силите в Близкия изток встрани от Иран.

„И двете ни страни имат добър опит в борбата с тероризма и това осигури много сигурност на нашия регион“, заяви Раиси след разговорите с Путин. „Надявам се, че посещението Ви в Иран ще засили сътрудничеството между нашите две независими държави.“

Окуражен от високите цени на петрола след войната в Украйна, Иран залага на това, че с подкрепата на Русия ще може да окаже натиск върху Вашингтон да предложи отстъпки за възобновяване на ядреното споразумение от 2015 г.

Засиленият наклон на Русия към Пекин през последните месеци обаче значително намали износа на ирански суров петрол за Китай – ключов източник на приходи за Техеран, откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп възстанови санкциите през 2018 г.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук