Путин, Борисов
на снимката: резидентът на Русия Владимир Путин и министър-председателят на България Бойко Борисов

България, сблъскваща се с икономическа криза, се отказа от антируската си политика и се опитва да нормализира отношенията си с Москва с изгода за себе си, при това като съхрани лоялността на ЕС. В настоящите условия това е невъзможно, казва научният сътрудник в отдела по европейски политически изследвания на Института за световна икономика и международни отношения РАН Екатерина Шумицкая.

На 30 май президентът на Русия Владимир Путин ще проведе среща с министър-председателя на България Бойко Борисов.

„На 30 май 2018 г. президентът на Руската федерация Владимир Путин ще се срещне с премиера на България Бойко Борисов , който ще пристигне в Русия за работна среща”, съобщва пресслужбата на Кремъл.

Предполага се, че ще бъде обсъдена проблематиката около развитието на сътрудничеството на двете страни, както и актуалните международни въпроси.

Миналата седмица Путин се срещна с президента на България Румен Радев, който заяви, че се надява на преразглеждане на въпроса с директните доставки на газ от Русия и като цяло назова преговорите „решаваща стъпка” за нормализирането на отношенията. Борисов от своя страна активно съдействаше на влошаването им – участва в прекратяването на проекта АЕЦ „Белене” и на „Южен поток”.

„Преобутият” Борисов

Екатерина Шумицкая казва, че днес между президента и министър-председателя на България няма противоречия, но отказът от антируския курс досега не е довел до нищо.

„До 2024 г. Борисов имаше строга антируска политика, но когато страната започна да не се справя с икономическата криза, той се „преобу” и още през 2016 г. беше на посещение в Русия с молба „Турски поток” да бъде пренасочен и да се направи газов хъб във Варна и по този начин да се направи „Южен поток”, който не издържа пред изискванията на ЕС. Що се отнася до противоречията между Радев и Борисов, такива няма – България в лицето на премиера през последните две години се опитва да седи на два стола – да бъде лоялна на ЕС и да развива икономическите си отношения с Русия, които бяха погребани под управлението на същия този Борисов”, казва експертът.

Позицията на Радев да си сътрудничи с Русия не е нова, просто сега се проявява и съвпада с настоящата позиция на правителството. Въпреки това въпреки гръмогласността си, Радев нищо не решава, той има представителни функции, поясни Шумицкая.

„Това, което се случва в момента, е втори опит на България да се впише в икономически отношения с Русия. Нецелесъобразността на предишните си действия Борисов разбра две години по-късно. Освен това трябва да се има предвид, че в ЕС набира сила проруско крило – редица страни подкрепят премахването на санкциите срещу Москва, а България се вписва в тази мода”, отбеляза експертът.

Смяната на подхода обаче засега не е дала нищо на Борисов. Той не можа да промени ситуацията – България продължава да счита Русия за ненадежден партньор за разлика от Турция. А докато в отношенията с Турция нищо не се промени, България няма да получи нищо от Русия, каза Екатерина Шумицкая: „В настоящата ситуация няма да се получи страната да седи на два стола”.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук