Рекордно голямо количество петрол е преминало вчера през Ормузкия проток, заяви президентът Тръмп

Президентът Доналд Тръмп обяви, че през Ормузкия проток вчера са преминали кораби с исторически рекорден обем нахранени с 19 милиона барела петрол. В днешен пост в социалната мрежа „Трут Сошъл“ (Truth Social) Тръмп акцентира и на значимия спад в цените на петрола, съобщава Ройтерс.

„Вчера през Ормузкия проток преминаха 19 милиона барела петрол – рекорден обем за всички времена. Цените на петрола вече намаляват, а светът става много по-безопасно място“, заяви американският президент в своя публикация.

Цените на петрола паднаха с повече от 3% вчера, преминавайки под 80 долара за барел, след информация за напредък в преговорите между САЩ и Иран за постигане на окончателно мирно споразумение и постепенно възстановяване на доставките през Ормузкия проток.

Междувременно Министерството на финансите на САЩ обяви днес общ лиценз, който разрешава производството, доставките и търговията с ирански суров петрол, както и нефтопродукти до 21 август.

Според меморандума за разбирателство, подписан миналата седмица между Вашингтон и Техеран, САЩ се ангажираха да позволят износа на ирански суров петрол и свързаните с него услуги, включително банкови операции, застраховки и транспорт.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук