учител, училище

Насажданата от месеци психоза, че държавата иска да отнема деца от родителите им, днес даде трагикомични резултати. Роми опразниха две училища в Сливен и едно в с. Тополчане от ученици в рамките на минути заради слух, че децата на една жена били отнети.

Властите са категорични, че случаи на отнемане на деца няма, а според образователния министър Красимир Вълчев страховете са насаждат след ромското население от „добре организирани групи“.

Министерство на образованието и науката (МОН), Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Агенцията за социално подпомагане (АСП) излязоха с позиции по повод разпространяването на слухове в няколко града, заради които днес бе прекъснат учебният процес.

Регионалните структури на Министерството на образованието и науката ще инициират допълнителни разговори с учители и родители във връзка с разпространението на дезинформация сред учениците и техните семейства, свързана с категорично неверни твърдения за принудително отнемане на деца.

МОН не може да допусне училищата да бъдат обект на такава атака, чиято цел е създаване на напрежение и внушаване на страхове. В същото време можем да го считаме и за целенасочена атака към една от най-важните задачи пред образователната система и усилията на цялата общност – всяко дете да посещава училище.

МОН е сигнализирало компетентните органи за получените сигнали за организирани акции по отписване на ученици от училища.

Министерството на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане категорично опровергават разпространената дезинформация сред семейства в Сливен, Ямбол, Карнобат, че „децата им ще бъдат отнети“. Бихме искали да успокоим всички родители, че дирекциите „Социално подпомагане“ и отделите „Закрила на детето“ не планират такива действия. Призоваваме всички семейства да не се поддават на провокации, които целят всяване на страх и паника, заявиха от МТСП.

Оттам припомнят, че предприемането на временна мярка за закрила „настаняване на дете извън семейството“ се налага единствено с решение на съда, при това само при изрични основания, определени в Закона за закрила на детето. В законодателството, което ще влезе в сила от 1 януари 2020 г. не се предвижда промяна на този принцип.

От министерствата призовават при съмнения и притеснения родителите да се обръщат за информация и съдействие към институциите – местните дирекции „Социално подпомагане“ и отделите „Закрила на детето“, училищата, регионалните управления на образованието и структурите на МВР.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук