Европейският шампион Португалия се наложи с класическото 3:0 при гостуването си на Латвия в квалификация за световното първенство в Русия през 2018-та година. Два гола за успеха отново отбеляза Кристиано Роналдо, а третият беше дело на Андре Силва. С победата, отбора от Иберийския полуостров запазва втората си позиция в класирането на група „B”, а лидер остава състава на Швейцария.

Гостите бяха по-добри през цялото време, но първото попадение те успяха да отбележат едва в края на първата част. Андре Гомеш засече центриране с глава, топката се отби в гредата и се озова до Кристиано Роналдо, който от близка дистанция не пропусна – 0:1.

В 63-ата минута Карвальо нахлу отдясно в наказателното поле на Латвия и буквално сложи топката на главата на Кристиано, който отново необезпокоявано наказа противниковата врата за 0:2. Четири минути по-късно Португалия довърши своя опонент с трети гол чрез Андре Гомеш. Латвииците допуснаха груба грешка в отбрана и Гомеш подаде към Силва. Той продължи към Кристиано, а звездата на европейския клубен шампион Реал (Мадрид) пусна успоредно към Андре Гомеш – 0:3.

Сензацията в група „В“ сътвори отбора на Андора, който победи с 1:0 гостуващия Унгария в Андора Ла Веля. Мачът, като цяло бе в слабо темпо, но Марк Ребес в 26-тата минута увенча усилията на андорците с гол.

До края на мача гостите наложиха натиск и пробваха почти всичко възможно в атака, но Андора успя да достигне до първа победа от 66 мача насам.

epa06019965 Andorra's players celebrate their victory during the FIFA Russia 2018 World Cup qualifying round soccer match between Andorra and Hungary in Andorra city, Andorra 09 June 2017.  EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
Футболистите на Андора празнуват историческата победа над Унгария

Последният успех на Андора е през 2004-та година в квалификационна група за Световното първенство в Германия 2006-та година, когато Македония губи отново с 1:0.

В друг мач от групата, лидерът Швейцария не допусна грешна стъпка и категорично надви Фарьорските острови с 0:2. Гранит Джака в 36-тата минута и Джердан Шакири в 59-тата донесоха успеха за селекцията на Владимир Петкович.

С успеха си часовникарите запазват първата си позиция с актив от 18 точки, следван от Португалия с 15. Унгария остана трети със седем пункта, следван от Фарьорските острови (5), Андора (4) и последния Латвия с три точки.