В съзнанието на българския народ, армията винаги е била символ на държавност и храброст. Това каза президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев в тържественото си слово по случай Деня на храбростта и празника на Българската армия.

Има дати в нашата история, които ни зареждат с вяра и оптимизъм и които изпълват сърцата ни с гордост. Такава е дата 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия”, каза Радев на първия си военен парад, откакто пое президентския пост.

Президентът разкритикува лошият социален статус на службата в армията и изтъкна и други нейни проблеми, но изрази оптимизъм за бъдещето ѝ/

„През последните десетилетия ролята и значението на въоръжените ни сили бяха системно подценявани. Затова днес българската армия е не само малка като личен състав, но и тревожно неокомплектована, с нисък социален статус на военослужещите, с липса на достатъчно средства за ефективна бойна подготовка, с остаряло и не добре подържано въоръжение”, обясни президентът.

По думите му, рязкото усложняване на геополитическата обстановка и призивът на ръководството на НАТО за по-голяма ангажираност (разходите за отбрана да станат 2% от БВП – бел. ред.) са сложили „точка на тази абсурдна дилема”.

„Изминалата 2016 година беше повратна в отношението към въоръжените ни сили, когато българският парламент прие проекти за модернизация и превъоръжаване и гарантира тяхното финансиране”, заяви държавният глава.

Върховният главнокомандващ посочи, че трябва да се следва примерът за „устремно и решително изграждане на българската армия” на предците ни. Президентът е категоричен, че трябва да се усъвършенстват нормативните документи, да бъдат отделени повече ресурси за бойна подготовка и да се гарантира прозрачност при избора на нова техника.

Радев призова политиците да се опират и на военната експертиза при вземането на решения.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук