Президентът Румен Радев в "Панорама" /снимка: БНТ, кадър/

Дебатът за коронавируса и мерките не трябва да се политизира, трябва да търсим дебат с повече експертност. За да преодолеем това изпитание се изисква смирение, но и да не се примиряваме с пропуските, заяви пред БНТ президентът Румен Радев. Докато вървеше интервюто на държавния глава в предаването „Панорама”, пред сградата на обществената медия се проведоха два протеста – от едната страна бяха хора, които подкрепят президента и неутрални, а от другата граждани, които искат неговата оставка. При напускането на сградата Радев излезе при множеството и поздрави хората, разходи се пред тях и размени по няколко думи, докато те отправяха различни искания и призиви към него.

„След самодоволните брифинги на властта хората изгубиха вяра. Въпреки предупрежденията за втора вълна, въпреки призивите за безплатни тестове – това не се случи“, заяви Румен Радев.

Според него в тази обстановка правителството бяга след кризата и ръси пари на посоки, но ефектът не се вижда. Но в никакъв случай не трябва да обвиняваме хората, че са недисциплинирани, каза още Радев и добави:

„Развитието на кризата ще зависи много повече от отношението на гражданите, отколкото от действията на правителството.“

Президентът призова гражданите да спазват дистанция и да бъдат отговорни за своето здраве и за здравето на близките си. Той определи внушенията, че „пръска зараза у нас и в чужбина” като манипулативни и символ на безсилие.

Посещението в Естония

„В неделя следобед получих кратко съобщение „ген. Петров е заразен” от неоторизиран орган“, заяви президентът по повод скандала, разиграл се по време на визитата му в Естония.

Според президента някой е побързал да направи скандал и именно в това се състои проблемът. Той няколко пъти повтори, че РЗИ не е била уведомена. Моралният пример на президента е в спазването на закона, аз съм спазил закона, каза още Радев.

Президентът категорично отхвърли твърденията, че инициативата „Три морета” ще ни отдалечени от Европейския съюз.

Справяне с пандемията

Връщайки се на темата за справянето с COVID-кризата, президентът заяви, че самият бюджет, който е обявен като антиепидемичен, е забравил за лекарите и полицаите.

„В доклада на МВФ премиерът удобно пропусна, че прогнозата, която направи през април за 4% ще бъде много по-голяма. Второ, как ще преведете на дипломатичен език, че системата за социална защита се нуждае от сериозни реформи и проблемът с неравенството и бедността. Казва се, че трябва да има сериозна борба с корупцията, доста повече механизми за прозрачност, че трябва да се намаляват разходите, да се свиват и да се повишава събираемостта на данъците – това е тежко наследство, оставено за бъдещите правителства“, коментира Румен Радев.

Трябва да има ясен блян за реформа, заяви президентът.

Запитан в името на какво е поискал цялата власт насред пандемията, президентът каза, че не той е поискал оставката, а хилядите българи на площада и сънародниците ни зад граница:

„Тежко е да се поеме наследството на Борисов, но смяната на този режим е належаща. Защото тъкмо той, а не пандемията, вкара държавата в глух коловоз. Нима г-н Борисов управлява с парламента, че той си харчи милиони, милиарди без парламента. Премиерът управлява парламента“, коментира президентът.

Напускането на Калоян Методиев

Запитан за раздялата на Калоян Методиев, президентът отрече причина да е празненството на социалистите. Има много хора във властта, които искат да видят БСП разцепена, но българските социалисти са хората, които издигнаха кандидатурата ми с очакванията да се противопоставя на статуквото, корупцията и беззаконието, и аз не съм се отклонил от това, както и някои редови социалисти.

Освобождаването на Калоян Методиев е резултат от общата ни оценка за неговата работа. Аз съм убеден, че промяната в България е невъзможна без участието на хилядите хора от ляво, каза още той.

Запитан дали ще прави партия, президентът каза:

„Моята партия е партията на почтените българи – демократи и родолюбци. Срещам ги по площадите в цялата страна и това, което ги обединява е убеждението, че този режим е компрометирам. Ако се наложи да създавам партия, вие първи ще разберете. Зависи от обстоятелствата, каза пак той и припомни, че подкрепя всяка една партия, която поставя България и българския народ на първо място.

Независимо каква ще бъде бъдещата управленска конфигурация тя няма да може да работи за народа, ако с обединени усилия не сменим порочния модел на управление. Управлението на Борисов не само, че не демонтира насадения олигархичен модел на прехода, с която заявка дойде на власт, но го захрани още по-мощно задкулисието, което овладява инстититуци и прониква в правосъдието“, заяви Радев.

Ще ни коства време и много усилия да възстановим работата на институциите след Борисов. Трябва да се обединим като общество, което да притиска всеки от тук нататък, призова президентът. Според него въпреки обезверяването и апатията, обществото ни има силата да се справи с дълбоката криза. Той подчерта, че иска обединение около принципи, а не в името на корупционния комфорт.

КСНС

Запитан защо не свиква Консултативен съвет по национална сигурност, Радев каза, че не прави КСНС заради невъзможност да се изгради по-голямо доверие и заради липса на информация. Няма едно становище или предложение, което да е било поемано като ангажимент и да е било изпълнено от това правителство, каза той.

Държавният глава бе категоричен, че няма да допусне още един държавен орган да покаже, че в него няма доверие, визирайки президентството. КСНС не е място, където да се седне на приятни приказки, КСНС иска ясни и подробни разчети. В момента ги няма, добави той.

Македония

Република Северна Македония трябва сама да реши дали да продължава по пътя с идеологемите и омразата от миналото или да тръгне към демократично бъдеще, заяви президентът Румен Радев.

„България трябва да отстоява своята история, език и идентичност. Никой друг освен нас няма как да го направи. Аз съм убеден, че работейки кооперативно и откровено с нашите съседи и братя, ще намерим правилното решение. Но след като Договорът за добросъседство не ни води до тях, ние сме в правото си да търсим права“, коментира още държавният глава.

„За мен е важно, че успях да убедя българското правителство, че не може да има безусловна подкрепа, подчерта Радев и припомни за свиканото консултативно съвещание, на което бе постигнато съгласие, че трябва да има национална рамка по темата, която да отстоява националния ни интерес. България трябва да отстоява своето културно наследство и идентичност“, подчерта още Радев.

Според него е смущаващо мълчанието на българското правителство, което според него няма ясно изразени механизми, по които смята да постигне своята позиция.

Аз настоявам в самата преговорна рамка да се открие отделна глава – глава 35, където да се изложат всички критерии. Тогава изпълняването им ще стане ангажимент не само за България, а за всички страни-членки на ЕС, каза още Радев и добави: глава добросъседство трябва да има, надявам се да се пребори. Другият вариант е анекс и нов договор.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук