Чрез външния си министър Сергей Лавров Русия призова всички страни, визирайки най-вече САЩ, да се откажат от идеята за военно нахлуване във Венецуела, където се развиви остра полтическа криза и гражданскта война е на ръба на избухване.
„Сигналите, които идват от някои столици по темата, че външната въоръжена интервенция не е изключена, са от особено значение. Ние призоваваме да се отхвърлят категорично такива мисли – заяви Лавров – Още веднъж изразяваме убеждението, че Съединените щати, които са параноично притеснени, че някой се намесва в изборите им, без да имат никакви доказателства в ръцете си, което не е първият случай през последния месец, специално във Венецуела правят това пределно грубо – те се опитват да говорят за съдбата на други нации, но всъщност те просто се намесват във вътрешните им дела.“
Военна намеса на Съединените щати след решението на предсудатуля на парламента да се самообяви за президент би предизвикала катастрофални последици във Венецуела, предупреди и заместник-министърът на вътрешните работи на Русия Сергей Рябков, цитиран от „Интерфакс“. По думите му това би бил „катастрофален сценарий“, който ще разтърси досегашния модел на развитие на континента.
Руската позиция излезе в отговор на думите на американския президент Доналд Тръмп, че в момента всички опции са на масата. Държавният секретар Майк Помпео пък призова армията на Венецуела да се намеси в подкрепа на демокрацията, чийто представител, според САЩ ,в момента е обявилият се за президент Хуан Гуайдо.
Президентът Мадуро обаче разполага с подкрепата на армията. От венецуелското министерство на отбраната обявиха, че въоръжените сили застават зад него и няма да признаят Гуайдо.
Руският президент Владимир Путин се обади на своя венецуелски колега Николас Мадуро и изрази подкрепа, след като няколко други държави признаха самообявилия се за лидер на страната Хуан Гуайдо.
„Президентът на Русия изрази подкрепа за легитимните власти на Венецуела в контекста на вътрешнополитическа криза, предизвикана отвън“, съобщиха от Кремъл.
Путин заявил, че всяка намеса от други страни „нарушава основните норми на международното право“, се казва в изявлението. Според Кремъл Мадуро благодарил на Русия за „принципната ѝ позиция“ по отношение на продължаващата криза.
Русия има големи икономически интереси във Венецуела и е инвестирала милиарди долари в енергийния ѝ сектор. През декември миналата година Путин бе домакин на Мадуро при визитата му в Русия, за да си издейства подкрепа от страна на съюзници за режима и икономиката на Венецуела, намираща се в състояние на свободно падане.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган също изрази своята подкрепа към венецуелския си колега Николас Мадуро, след като лидерът на венецуелската опозиция Хуан Гуайдо се самообяви за държавен глава.
„Президентът проведе телефонен разговор и изрази подкрепата на Турция към президента на Венецуела Николас Мадуро с думите:“Братко Мадуро! Дръж се, ние сме с теб!“, написа говорителят на президентството Ибрахим Калан в „Туитър“.
След като Хуан Гуайдо, глава на държавния парламент във Венецуела, се обяви за президент на държавата и получи подкрепа от Вашингтон и редица южноамерикански държави, социалистът Мадуро прекрати дипломатическите отношения със САЩ – акто, който Гуардо от своя страна не признава за легитимен.