Николас Мадуро

Улична война бушува във Венецуела: ожесточени сблъсъци между полицията и демонстрантите в Каракас, отекват силни експлозии. В един от районите на Каракас има ожесточени сблъсъци между полицията и демонстрантите и се чуват експлозии, съобщава ТВВ. Част от медиите съобщават, че се чуват експлозии на гранати и бомби със сълзотворен газ.

Най-богатата държава на петрол на континента, Венецуела, е в трудна икономическа и политическа криза. Бедността се разпространява все повече и повече, поради което три милиона души напуснаха страната. Някога тя е била една от най-богатите страни в Латинска Америка, а днес страда от недостиг на почти всичко – от тоалетна хартия до антибиотици и храна. Икономиката е в рязък спад вече пет години подред.

Икономическата ситуация и репресиите срещу онези, които не са съгласни с правителствената политика, накараха почти три милиона венецуелци да напуснат страната. Съединените щати и ЕС наложиха санкции срещу държавата за нарушаване на човешките права, политическите репресии и корупцията.

От вчера опозицията иска да вземе нещата в свои ръце, тъй като сегашният президент Николас Мадуро не възнамерява да предаде властта и твърди, че има подкрепа от армията.

Бяха проведени антиправителствени протести във Венецуела, както и демонстрации на привърженици на президента Мадуро. 16 души бяха убити в сблъсъците. Ситуацията е взривоопасна, защото има реална заплаха за начало на гражданска война.

Най-малко 218 души бяха задържани във Венецуела в рамките на тридневните протести в цялата страна.

„175 потвърдени задържания са извършени на 23 януари, общо 218 от 21 януари“, се казва в изявление на неправителствена организация.

През последните години влиятелни хора от опозицията като Енрике Каприлес, Фреди Гевара и Леополдо Лопес изчезнаха от политическата сцена. Лопес е под домашен арест, Каприлес е лишен от граждански права и Гевара потърси убежище в чилийското посолство в Каракас.

Председателят на венецуелския парламент Хуан Гуайдо се самообяви за президент на страната за срока на временното правителство. Той стана председател на парламента на 5 януари. Лидерът на опозицията досега беше почти неизвестен. От него се очаква в следващите дни да успее да мобилизира отново опозицията и всички противници на Мадуро, които в миналото бяха разделени и отслабени.

Хуан Гуайдо
Хуан Гуайдо

Гуайдо е в политиката от 2007 г. насам, след като участва в протести срещу бившия президент Уго Чавес. Той има подкрепата на държавния секретар на Организацията на американските държави Луис Алмагро от САЩ и Бразилия. Съединените щати заявиха, че признават Гуайдо и поискаха венецуелският президент Николас Мадуро, когото не считат за легитимен държавен глава, да не допуска насилствени действия срещу опозицията.

На 10 януари победителят от президентските избори във Венецуела Мадуро пое поста на държавен глава. Той положи клетва във Върховния съд, а не в Народното събрание, което от декември 2015 г. е под контрола на политическите опоненти на президента. Повече от дузина страни от Латинска Америка обявиха непризнаване на новия президентски мандат на Мадуро. Председателят на парламента Гуайдо заяви, че Конституцията на страната му позволява да упражнява правомощията на президент.

Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро също призна Гуайдо за временен президент на Венецуела.

Президентът на Венецуела Николас Мадуро обяви, че прекратява дипломатическите отношения със САЩ, след като Доналд Тръмп призна лидера на опозицията Хуан Гуайдо за временен държавен глава на страната.

„Реших да прекратя дипломатическите и политическите отношения с империалистическото правителство на САЩ“, е заявил Мадуро пред стотици свои ликуващи привърженици в Каракас, съобщава AFP.

„Махайте се! Напуснете Венецуела! Тук имаме гордост, по дяволите!“, заяви Мадуро и даде на американските дипломати срок от 72 часа да напуснат страната.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео обяви, че Вашингтон повече не признава Николас Мадуро за действащ президент на Венецуела. Затова той няма правните правомощия да прекъсва дипломатически отношения, да гони дипломати и да ги обявява за персона нон грата.

В отговор ръководителят на Националното учредително събрание на Венецуела Диосдадо Кабело заяви, че служителите на американското посолство в Каракас рискуват да останат без ток и газ, ако откажат да напуснат страната.

„Те заявяват, че няма да напуснат, защото не признават Николас Мадуро… Затова няма да има светлина, няма да има газ – ще имат същите проблеми, каквито съществуват в тази страна – каза Кабело – Тъй като няма дипломатически отношения, това означава, че няма привилегии.“

Лидерът на опозицията във Венецуела Хуан Гуайдо, който се обяви за президент на страната обяви, че Каракас ще поддържа дипломатически отношения с всички държави по света.

„Отговорно заявявам, че нашата суверенна държава ще поддържа дипломатически отношения с всички държави в света. Твърдо сме решени да възстановим конституционния ред“, написа Гуайдо в Туитър.

Военните във Венецуела не признават обявилия се за президент лидер на опозицията Хуан Гуайдо, написа в Туитър министърът на отбраната на страната и подчерта, че военните ще продължат да защитават конституцията и националния суверенитет, но няма да приемат наложен им президент.

Международните реакции

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск призова всички държави-членки на ЕС да подкрепят „демократичните сили“ във Венецуела. В Туитър Туск написа:

„Надявам се, че всички страни от ЕС ще се обединят около демократичните сили във Венецуела. За разлика от Мадуро, Националното събрание, включително и Хуан Гуайдо имат демократичен мандат от гражданите на Венецуела“.

Малко по-късно Европейският съюз призова за незабавно започване на политически процес във Венецуела, който ще доведе до свободни избори. Ръководителят на външната политика на ЕС Федерика Могерини призова за „спешно започване на политически процес във Венецуела, след което ще се проведат свободни избори в съответствие с Конституцията“.

Френското председателство заяви, че се консултира с европейските партньори преди да заеме позиция, докато германският външен министър Хайко Маас призовава страните в конфликта във Венецуела да поддържат мира и да се въздържат от насилие.

Куба подкрепя социалистическия си съюзник Николас Мадуро срещу „империалистическия враг“. В Туитър, президентът на Острова на свободата Мигел Диаз-Канел написа, че изпраща подкрепата и солидарността си на президента Николас Мадуро, след империалистическите опити да бъде дискредитиран, а Боливарската революция да бъде дестабилизирана“. В същото време външният министър на Куба Бруно Родригез заяви, че действията на председателя на Националното събрание на Венецуела Хуан Гуайдо, който се обяви за президент на страната са „опит за преврат“.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган изрази своята подкрепа към венецуелския си колега Николас Мадуро, след като лидерът на венецуелската опозиция Хуан Гуайдо се самообяви за държавен глава.

Русия очаквано подкрепи президента Мадуро. Развитието във Венецуела показва истинското отношение на Запада към международното право, „като директно променя нещата“ в други държави, заяви говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук