руски газ, цената
Снимката е илюстративна.

Днес Русия достави по-малко газ за Европа, което е поредната ескалация на енергийното противопоставяне между Москва и Европейския съюз и ще затрудни и оскъпи запълването на хранилищата на блока преди зимния отоплителен сезон, предаде „Ройтерс“.

Намаляването на доставките, за което „Газпром“ сигнализира по-рано тази седмица, намали капацитета на газопровода „Северен поток 1“ – основният маршрут за доставка на руски газ за Европа – до едва една пета от общия му капацитет. На „Северен поток 1“ се пада около една трета от целия износ на руски газ за Европа.

Във вторник страните от ЕС одобриха отслабения спешен план за ограничаване на търсенето на газ, след като постигнаха компромисни споразумения за ограничаване на намаленията за някои страни, надявайки се, че по-ниското потребление ще облекчи въздействието в случай, че Москва спре доставките напълно.

Планът подчертава опасенията, че страните няма да могат да изпълнят целите си за попълване на хранилищата и за поддържане на топлината на гражданите си през зимните месеци и че крехкият икономически растеж на Европа може да понесе още един удар, ако се наложи да се разпределя газ, пише „Ройтерс“.

Анализаторите от Royal Bank of Canada заявиха, че планът може да помогне на Европа да преживее зимата, при условие, че газовите потоци от Русия са на 20-50% от капацитета, но предупредиха срещу „самодоволството на пазара, че европейските политици вече са решили въпроса с руската газова зависимост“.

Докато Москва обвинява закъснялото връщане на обслужваната турбина и санкциите за намаляването на доставките, Брюксел обвини Русия, че използва енергията като оръжие за изнудване на ЕС и за отмъщение за западните санкции заради инвазията си в Украйна.

Заместник-изпълнителният директор на „Газпром“ Виталий Маркелов заяви, че компанията все още не е получила турбината Siemens, използвана в компресорната станция „Портовая“ на „Северен поток 1“, която е била на сервизно обслужване в Канада.

„Пестете газ“

В сряда физическите потоци през „Северен поток 1“ спаднаха до 14,4 млн. киловатчаса (kWh/h) от около 28 млн. kWh/h ден по-рано, което вече е едва 40% от нормалния капацитет. Спадът идва по-малко от седмица след рестартирането на газопровода след планирана 10-дневна профилактика.

Европейските политици неведнъж са предупреждавали, че Русия може да спре напълно газовите потоци тази зима, което ще доведе до рецесия в Германия и до още по-голямо покачване на цените за потребителите и промишлеността.

В сряда цената на газа на едро в Нидерландия за август, която е европейският еталон, се повиши със 7% до 210 евро за мегаватчас, което е с около 400% повече в сравнение с предишната година.

Германия, която е най-голямата икономика в Европа, е и най-големият вносител на руски газ. Точно затова е особено засегната от намаляването на доставките от средата на юни, като в резултат на това нейният вносител на газ Uniper се нуждае от държавна помощ в размер на 15 млрд. евро, отбелязва „Ройтерс“.

Италия, друг голям вносител, който обикновено получава 40% от руския газ, ще бъде изправена пред криза в доставките на газ в края на предстоящата зима, ако Русия напълно спре доставките, предупреди министърът на екологичния преход Роберто Чинголани.

Uniper и италианската Eni заявиха, че са получили по-малко газ от „Газпром“, отколкото през последните дни.

Германският министър на финансите Кристиан Линднер заяви, че е отворен за използването на ядрена енергия, за да се избегне недостиг на електроенергия.  Германия смята, че може да удължи живота на трите си останали атомни електроцентрали, които произвеждат 6% от електроенергията, ако Русия я лиши от газ.

Клаус Мюлер, ръководител на мрежовия регулатор на страната, заяви, че Германия все още може да избегне недостиг на газ, който би предизвикал неговото нормиране, като същевременно отправи още един призив към домакинствата и промишлеността да „пестят газ“.

Германските индустриални групи обаче предупредиха, че компаниите може да нямат друг избор, освен да намалят производството, за да постигнат по-големи икономии, като посочиха бавното одобрение за замяна на природния газ с други, по-замърсяващи горива.

Понастоящем Германия се намира на етап 2 от триетапен план за извънредни ситуации с газ, като последният етап ще започне, след като вече не може да бъде избегнато разпределението на количествата.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук