Полският министър-председател Матеуш Моравиецки и канцлерът на Германия Ангела Меркел по време на двустранна среща за строеж на газова междусистемна връзка на 02.11.2019

Русия ще нахлуе в Украйна и никой не може да я спре. Това заяви  полският министър-председател Матеуш Моравиецки в интервю за полската информационна агенция ПАП. Той прогнозира, че сигнал за настъплението ще бъде завършването на проекта „Северен поток 2“, който удвоява капацитета на сегашния пряк газопровод между Русия и Германия по дъното на Балтийско море. Втората тръба може да обезсмисли транзита на руски газ през Украйна към Европа и така да разчисти пътя за евентуална военна намеса на Москва, заяви Моравиецки.

В „Северен поток 2“ участват компании от Германия, Холандия и Австрия. Проектът разделя държавите в ЕС. Докато Берлин твърди, че това е чисто икономическа инициатива, Централна и Източна Европа възразяват, изтъквайки геополитическото й значение- да бъде изолирана Украйна.

Позицията на България е, че ЕС упражнява двоен стандарт по отношение на двата проекта на „Газпром“ – „Северен поток 2“ и „Южен поток“, които реално целят Украйна да бъде заобиколена от север и юг. Управлеващите в София твърдят, че ЕК не се противи на „Северен поток 2“, но беше категорично против спрения и заменен от „Турски поток“ – „Южен поток“, който целеше да заобиколи Украйна от юг. За съжаление и София, и Берлин изхождат от тесните си икономически интереси, а не от общоевропейските принципи и така Москва постига геополитическите си цели в Източна Европа и разединява страните от ЕС.

Напоследък отношенията между Украйна и Русия са доста обтегнати. На 1 ноември, преди арбитражът в Стокхолм да осъди “Газпром” по искане на Украйна за ниски цени на транзита през нейна територия и високите на доставяния газ, Русия обяви финансови санкции за политичекия елит на страната. След решението на арбитрите, „Газпром“ да заплати на Украйна 2 милиарда и 560 милиона долара, плащанията към „Газпром“ за доставките по „Северан поток“ 1 и строящия се „Северен поток“2 бяха спрени, заради обезпечителна мярка на швейцарски съд.( Двете компании – Nord Stream AG и Nord Stream 2 AG са регистрирани в Швейцария, в кантона Цуг.)

Въпреки значителното забавяне и редуциране на обема на друг проект на руската държавна газова компания – „Турски поток“, Турция и Русия обявиха завършването на морския му участък. Така на практика Русия работи по другата си стратегическа цел – да заобиколи  Украйна и от юг.

Припомняме, че голяма част от тръбите за подводния газопровод се съхраняваха на пристанище Варна-Изток по време на целия процес по полагането им на морското дъно.

„Предстои полагането на сухопътния участък на „Турски поток“. Разчитаме, че тази работа ще се осъществява със същите ударни темпове, така че газопроводът да бъде пуснат в експлоатация, както беше планирано, до края на 2019 г.“, каза руския президент Владимир Путин днес.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук