Русия, Иран и Турция подписаха меморандум, предвиждащ създаването на „зони за сигурност” в Сирия, по време на четвъртия преговорен кръг в Астана, предава „Ройтерс”.

Трите държави, които действат като гаранция за мирните преговори Казахстан, целящи разрешаването на сирийския конфликт, се договориха да създадат четири „деескалиращи зони”, които трябва да предпазят цивилните от продължаващото шест години насилие.

Четирите зони за сигурност ще бъдат в провинциите Идлиб и Хомс, източната част на Гута и на юг, където боевете между сирийското правителство и опозицията трябва да спрат.

Споразумението предвижда прекратяване на огъня, налагане на забрана за преминаване на самолети, непрекъснати доставки на хуманитарна помощ в зоните, както и подсигуряване безопасното връщане на бежанците.

Меморандумът е стъпка напред за Русия и Иран, които подкрепят сирийския президент Башар Асад, както и за Турция, която подкрепя опозиционните сили.

Сирийското правителство и опозицията не са се подписали под споразумението.

Меморандумът не беше добре приет от делегацията, представляваща опозицията в Сирия, които напуснаха ядосани срещата.

По-късно, пред журналисти, те обясниха, че няма да приемат сделката, защото по думите им „заплашва териториалната цялост на Сирия”.

Ръководителят на руската делегация Александър Лаврентиев заяви, че реакцията на опозиционните сили няма да има никакво влияние на ситуацията в Сирия.

„По мое мнение, това показа липсата им на търпение и опит в дипломацията. Можем да си представим какво предизвика техния гняв. Според мен обаче само те са ядосани. Сирийското правителство, което се бори с тероризма от 6 години, също има причина да бъде недоволно. Не мисля, че този инцидент ще повлияе на ситуацията в Сирия”, коментира Лаврентиев.

Главният преговарят от името на сирийкото правителство Башар Ал Джафари коментира, че разговорите в Астана са постигнали напредък в разрешаването на конфликта в страната.

„Надяваме се, че нашите руски и ирански приятели ще обсъдят с властите в Сирия механизмите за изпълнение на този меморандум. Считаме четвъртия кръг на преговорите в Астана за успешни”, коментира Джафари.

Ще обсъдят с властите в Сирия колкото е възможно по-скоро подробностите, свързани с механизмите за изпълнение на този меморандум в Дамаск. Ние считаме Астана Четири за качествено постижение „, каза той пред репортери след срещата.

Специалният пратеник на ООН за Сирия Стефан Де Мистура, който също присъства на преговорите в Казахстан, заяви пред репортери, че меморандума е обещаваща стъпка за края на продължаващата шест години война.

„По мое мнение, меморандумът е отговаря на желанията на хората – да се прекрати насилието. Затова ООН подкрепя решението от Астана и ще направим всичко възможно, за да реализираме договореното”, каза Де Мистура.

По данни на казахстанското външно министерство, следващите мирни преговори за Сирия ще са в средата на юли.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук