На снимката: Руският опозиционер Алексей Навални

Руският опозиционер Алексей Навални заяви пред „Ройтерс“, че жена му и двете му деца са обект на постоянно наблюдение от страна на спецслужбите.

Въпреки тормоза, той няма намерение да се откаже от участие в президентските избори през март 2018-та и счита че ще стигне до балотаж срещу настоящия президент Владимир Путин.

Алексей Навални

До скоро Навални работи като адвокат, но от известно време името му се свързва с органзиацията на най-големите протести в Русия срещу политиката на кабинета.

„Митингите са сред най-успешните ни средства за политическа дейност и разбира се, ще продължим да ги организираме“, заяви пред „Ройтерс“ 41-годишният политик.

„Разполагам с 125 хил. доброволци. Хората протестират, задържат ги, вземат им листовките, но те отново ги разпечатват. Гражданите ме поддържат“.

Настоящият перзидент на Русия Владимир Путин заема поста вече 17 години и според социологическите проучвания, се радва на подкрепа от по-голямата част от избирателите в страната.

До сега Путин не е обявил, че ще се кандидатира за четвърти мандат, макар че повечето анализатори очакват това да стане в последния момент, предвид на факта, че разполага с неоспорима подкрепа.

„Непрекъснато чувам, че нищо не трябва да се променя, че 86 процента от избирателите поддържат Путин, но също виждам и че не са 86 процента“, заяви още Навални пред „Ройтерс“.

„Подобни данни в страна, управлявана авторитарно, като Русия не са верни. Ще проведем предизборна кампания, за да видят хората, че има алтернатива. И въпросните 86 процента поддръжници на Путин ще се разпилеят“, счита опозиционерът.

Навални още не е получил регистрация за участие в изборите. През юни Централната избирателна комисия заяви, заяви че той не може да се кандидатира, защото е получил присъда по делото „Кировец“.

Навални разглежда решението на съда като политическо.

През последните 6 месеца политикът е задържан два пъти за подготовка и организация на митинги. В края на април, на излизане от офиса на „Фонда за борба с корупцията“, чиито ръководител е, Навални беше залят в лицето със „зеленка“, боя със зелен цвят, известна още като „брилянтгрюн“. А от офиса била отнета копирна и печатаща техника. В резултат на химическата атака, той загубва около 80 процента от зрението на дясното с и око.

На въпрос на репортера на „Ройтерс“ дали се бои, Навални отговори: „От какво да се боя? Това не е нещо ново.“

Алексей Навални

Офисът на Навални се намира в бизнес центъра на Москва. В сградата се помещава телевизия и данните на всички посетители се записват от охраната.

„Така Кремъл се бори с опозицията. Най-важното, което трябва да се знае за тяхната политика, е че те искат да живеят в свят, където никой нищо не прави“, коментира още Навални.

Разследването, което се води от оглавявания от Навални „Фонд за борба с корупцията“, силно притеснява управляващите. А семейството на политика, по думите му, се намира под постоянно наблюдение.

„Сецслужбите ни следят. Ходят по петите на децата ми, жена ми, следят и мен. След мен винаги кара кола на службите. Не обръщам внимание. Юлия (съпругата на Навални) се дразни повече“, заявил още опозиционерът.

Навални има две деца – дъщеря на 15 години и 9-годишен син. Репортерът на „Ройтерс“ изпратил въпроси до Федералната служба за сигурност (ФСБ) относно следенето на Навални и семейството му, но не бил получен отговор.

НЯМА ПЛАН „Б“

Основните реформи според Навални трябва да бъдат насочени към съдебната система, към гарантиране сводода на словото, развитие на пазарната икономика, легализиране на личното оръжие и въвеждане на визив режим за ограничаване на миграцията от страните от Средна Азия и Закавказието.

Политикът се обявява още за провеждане на „честен референдум в Крим“, отнет от Украйна през 2014-та, за да стане ясно в коя държава иска да живее населението на полуострова. Той обаче признава, че „не вижда решение на проблема“ и счита, че сянката му ще тегне дълго време над отношенията между двете страни .

Алексей Навални

Някои критици на Навални го обвиняват, че се заиграва с радикалните националисти в Русия и го наричат „проект на Кремъл“, който да убеди хората, че има политическа конкуренция на Владимир Путин.

„Това ми е най-досадно – непрекъснато слушам коя от коя по-глупави конспиративни теории“, казва Навални. По думите му предложения визов режим за ограничаване на миграцията е „нормална европейска практика“.

Начинът, по който се облича, също отличава Алексей Навални от типичния политик: ще го видите с дънки и риза, вместо с класически костюм. Убеден е, че в крайна сметка ще му позволят да се регистрира за участие в изборите.

„Няма план „бе“ – ще ме регистрират“, категоричен е Навални.

Според официалните проучвания, платформата му се подкрепя от 1 процент от избирателите. Той нампмня, че на местните избори в Москва, се класира на второ ямсто с 1/3 от гласовете.

През юни, по време на „Пряката линия“ с Владимир Путин, годишното телевизионно интервю, чрез което президентът на Русия отговаря на зрители, на въпрос за Навални и масовите протести, Путин заяви, че е против използването на митингите за провокации, обостряне на вътрешнополитическата ситуация и с цел самореклама.

Навални казва, че ако го допуснат да участва в изборите, доброволците му ще станат наблюдетели. Досега никой не е разполагал със 100 хил наблюдатели. Ние ще го направим“, категоричен е той.

 

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук