народно събрание, механизъм, имунитетите
Снимката е илюстративна.

Благодарение на дипломатичната позиция на управляващите и гъвкавите формулировки в парламента постигнахме невижданитете от години 200 гласа, което е много повече от квалифицираното мнозинство, нужно за евентуална промяна в Конституцията. Така Народното събрание даде мандат на МС да обсъди и приложи мерки, свързани с войната в Украйна, като сред тях е ремонт на военна техника за Украйна.

Това доказа единомислието на депутатите и желанието им да помогнат на страдащите в Украйна, за съжаление, с изключение на депутатите от „Възраждане“, които отхвърлиха предложението с аргументи, подобни на тези, които чуваме от пропутинската пропаганда ежедневно. Тоест може да се каже, че в българския парламент има мощно проевропейско мнозинство, което е важна новина за всички, които обичат свободата на България и ценят нейното демократично и прозападно развитие.

Гласуваният пакет включва първо, мерки за преодоляване на последиците от икономическите санкции, второ, оказване на помощ на Украйна, хуманитарна, финансова и военнотехническа; продължаване подкрепата за Украйна за влизане в ЕС, помощ за украинските бежанци, осигуряване на възможност за внасяне на украинско зърно във Варна; засилване на енергийно сътрудничество, ремонтна дейност на украинска военна техника, продължаване на доставките на хуманитарна помощ.

Това предложение предизвика сериозни дебати както в парламента, така и извън него през последните седмици. БСП и „Демократична България“ няколко пъти заявиха, че ще напуснат коалицията. Социалистите – ако се предостави оръжие на Украйна, а демократите – ако не се. След решението на парламента, става ясно, че коалицията остава цяла.

Парламентът отказа военна помощ

Народното събрание отхвърли проекторешението на Демократична България за Украйна, предаде репортер на БГНЕС.

При прегласуване 79 депутати гласуваха „за”, „против” бяха 50 депутати, а 71 се въздържаха.

Проектът на решение, който “Демократична България” представи на 1 април, предвижда България да оказва военно-техническа помощ на Украйна.

Това решение беше улеснено от писмо на президента на Украйна – Володимир Зеленски до Народното събрание, в което излага исканията си за това каква помощ България да предостави на Украйна.

Писмото е внесено от посланика на Украйна у нас Виталий Москаленко и в него се изброява каква помощ иска Украйна от България, като никъде не се посочва военна такава.

Парламентът одобри помощта за Украйна с невиждано мнозинство

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук