Държавната въглищна централа ТЕЦ „Марица-изток“ 2 нарушава европейските норми за серен диоксид, като изхвърля завишени емисии без краен срок и план за справяне с тях. Това заключение на съда на Европейския съюз (ЕС) е публикувано днес. Българските магистрати са длъжни да се съобразят с него.
Евросъдиите са се произнесли по т.нар. преюдициално запитване на Върховния административен съд (ВАС) относно комплексното разрешително на ТЕЦ „Марица-изток 2“ през 2018 г., съобщават от „Грийнпийс“ – България. Запитването на ВАС е отправено през 2021 г. по искане на сдружение „За Земята – достъп до правосъдие“, след като през 2019-а организациите „Грийнпийс“ – България и „За Земята“ завеждат дело в Административния съд – Стара Загора относно разрешителното за работа на „Марица изток 2“.
„Съдът тогава отказва да го отмени“, припомня пред БТА Меглена Антонова, директор на „Грийнпийс“ – България. По думите й съдът на ЕС не взима решение, което да има практически ефект в България, но дава насоки на магистратите ни как да интерпретират правото и как да отсъдят по същество.
„Става дума за района на Гълъбово, където имаме наднормено замърсяване със серен диоксид. Има програма за качеството на въздуха, която изисква по-строги мерки да се взимат от страна на тецовете в региона, които кумулативно замърсяват“, обяснява Антонова.
По думите ѝ Изпълнителната агенция по околната среда е трябвало да съобрази този факт при издаването на разрешителното за централата, като вземе предвид и другите изисквания за спазване на нормите за качество на въздуха.
Би трябвало ВАС да се съобрази с решението на съда на ЕС и да върне делото към съда в Стара Загора, което да доведе до преразглеждане на разрешителното на ТЕЦ „Марица изток 2“, коментира Антонова.
Още вътрешнополитически новини – четете тук