Арнаудова
На снимката: Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова

Българският съд няма да позволи екстрадирането на четиримата български граничари в Турция. Ще се задействат механизми, за да бъдат защитени, защото екстрадиция, чисто юридически е невъзможна по българското законодателство, каза в Съдебната палата граничният полицай Николай Костов след среща с главния прокурор Сотир Цацаров.

Имената на граничарите и на Михаил Цонков нашумяха покрай случая от 17.04.2008 година, когато турски бракониер беше застрелян от Цонков при опит на чуждестранен катер да навлезе незаконно на територията на страната ни по море.

„Беше ни разяснена процедурата, която следва. Беше ни дадена увереност, че би следвало да сме наясно, че българската държава ще направи това, което трябва, по юридически път, за да бъде делото решено в наша полза. Беше изразена ясната и категорична подкрепа на българската държава“, заяви Костов.

Той обясни, че на 16 юли е било насрочено дело, на базата на което по договора за правна помощ, трябва да ни бъдат връчени юридически книжа, които касаят делото в Турция и граничарите трябва да дадат защитни обяснения. Това засега е трудно, защото още не са видели документите на турската страна по повод обвинението.

„Истината е, че има правни инструменти и конвенции, по които България и Турция са страна. Има реален шанс справедливостта да възтържествува и да не се допусне екстрадиция на лицата – обяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова – Главният прокурор пожела да се срещне с четиримата гранични полицаи, които получиха турски обвинителен акт, за да изрази искреното си уважение към тях за достойното изпълнение на служебните им задължения и го стори. Това негово изявление не беше просто, за да ги поздрави, а и защото още миналата година, когато постъпиха първите молби за правна помощ от Турция, прокуратурата се поинтересува какво се е случило.“

Арнаудова и подчерта, че на днешната среща главният прокурор им е предоставил цялата информация, с която прокуратурата разполага по казуса. Тя поясни, че наследниците на починалия турски гражданин са завели иск в Европейския съд по правата на човека. Искали са обезщетение за неимуществени вреди в резултат на настъпилата смърт, която според тях е причинена от българските власти. Решението на съда обаче сочи, че българската държава е изпълнила задълженията си по закон и е провела обективно разследване. Стигнала е до верни правни изводи за липса на извършено престъпление, смята Арнаудова и подчерта, че исковете.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук