Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган е на официално посещение във Вашингтон, където за първи път ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп.
Според официалната информация, двамата ще обсъдят обстановката в Сирия и Ирак, борбата срещу тероризма, както и за екстрадицията на живеещия в щата Пенсилвания, САЩ, ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, обвиняван от властите в Турция за организатор на опита за преврат на 15 юли 2016-та.
Темата за съдбата на духовния водач беше „подгрята“ през медиите от изказвания на Гюлен и външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу.
Пред „Вашингтон пост“ (Washington Post), Гюлен коментира, че „Ердоган се опитва всячески да подчини със сила несъгласните с политиката му“. Той припомни, че Турция е упражнила натиск под една или друга форма, включително чрез уволнения и арести, над 150 хил. души, сред които полицаи, журналисти, учители. Гюлен отрича каквото и да било участие в неуспешния военен пуч от юли 2016-та.
От своя страна, външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу, в понеделник обвини Гюлен пред списанието за външна политика „Форин полиси“ (Foreign Policy), че се е опитал да разруши демокрацията в Турция. „Гюлен, който беше обявен от поддръжниците си за световен имам, се опита да разруши демокрацията“, пише министърът. „Народът на Турция очаква властите във Вашингтон да предприемат ефективни законови мерки срещу тази заплаха за нашата сигурност и демокрация. Това се очаква от един съюзник“.
Зад тази пушилка, обаче стои друга възпалена тема в отношенията между двете държави, която намери не особено голямо отразяване в медиите. Става дума за това, че 25-ти април САЩ и Турция бяха на крачна от военен сблъсък. Ситуацията е следната: турски военни самолети удариха позициите на кюрдските отряди и ПКК от двете страни на границата между Сирия и Ирак. Това се случи без формална координация със САЩ, а американските военни са получили предизвестие по-малко от един час преди турската операция. В следващите дни американски военни бяха принудени да патрулират по сирийската страна на границата с Турция, действайки като мироопазваща сила.
Така че Тръмп и Ердоган ще трябва да поговорят и за това кой кого подкрепя в Близкия изток. Анкара е ключов партньор на САЩ в борбата срещу „Ислямска държава“, но САЩ подкрепят „Отрядите за народна защита“ (YPG). Именно тях Турция свързва с Кюрдската работническа партия (ПКК), която се бори за независимост на югоизточните региони на Турция и е обявена от местните власти, Европейския съюз и Вашингтон за терористична групировка.