Насилие
Какво става ако една жена бъде пребита на 59-ия ден от интимната връзка?

„От един момент насетне се опитваме да заменим здравия разум при правоприлагането със свръхрегулация. Предложените промени в областта на Наказателния кодекс ще засилят санкциите, но доколко ще имат превантивен ефект и доколко ще са полезни за жертвите – аз имам сериозни колебания в тази посока“.

Това заяви пред БНР съдията от Софийския градски съд Галя Вълкова по повод бързите промени в Закона за защита от домашно насилие.

Видно е, че някои от текстовете в дефиницията за домашното насилие ще създават проблеми – 60-те дни като цифрово изражение и дискриминационният подход спрямо хората в еднополови партньорства. Няма причина да чакаме съдът да го отстрани след време или чрез тълкувателно решение, защото противоречивата практика ще доведе до липса на правосъдие за една част от хората“, предупреди тя.

„Живият живот показа, че не сме били прави, оставяйки интимната връзка извън обхвата на домашното насилие. Дали обаче трябваше да се случи с темпото и начина, по който се случи – имам някои резерви. Тепърва в съдебната практика ще трябва да се опитаме да изчистим и да дадем разбиране за това понятие. Това ще бъде сериозно предизвикателство пред съдиите и пред самите жертви“, заяви съдия Вълкова. И добави:

„Крайно време е да спрем да говорим за Истанбулската конвенция по начина, по който се случваше. Тя не трябва да служи като торбалан, за да извиняваме това, че не сме готови в определен контекст да унифицираме законодателството с международните стандарти.

Според Галя Вълкова въпросът не е правен, а политически – дали законодателят към онзи момент (юни-юли т.г.) е имал воля да въведе интимната връзка в обхвата на закона. По думите й колкото повече елементи има в една дефиниция, толкова повече всеки от тези елементи трябва да се доказва в процеса:

„Съдът трябва да подходи със здрав разум и да види цялата картина, а не да се вторачва, издирвайки елемент по елемент. Домашното насилие е много по-различно, много често жертвата е поставена в уязвима позиция и на нея може да й е трудно да доказва елемент по елемент. Проблемни обаче са тези 60 дни (след които започва да се смята, че има интимна връзка, б.р.). Проблемно е и разписването на интимната връзка между две физически лица от мъжки и женски пол“, обясни съдия Вълкова, според която тази част поставя въпроса дали разпоредбата не е дискриминационна по признак сексуална ориентация.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук