Четирима депутати са дали съгласие за доброволно сваляне на специалната защита, с която се ползват. По-рано днес стана ясно, че от имунитет се отказват Елена Йончева от БСП и Борис Кърчев от ГЕРБ. Следобед още двама народни представители са внесли официално заявление за отказ от имунитет. Това са проф. Георги Михайлов от БСП и Пламен Христов от групата на „Воля“.
Председателят на партия „Воля“ Веселин Марешки и зам.-председателката на неговата парламентарна група Кръстина Таскова все още не са взели решение.
Припомняме, че Цацаров поиска имунитетите на шестима депутати в четвъртък – Елена Йончева и проф. Георги Михайлов от БСП, на Борис Кърчев от ГЕРБ и на Веселин Марешки, Кръстина Таскова и Пламен Христов от „Воля”.
МОТИВИТЕ:
Искането е по отношение на Георги Михайлов, народен представител от ПГ „БСП за България“, за умишлена безстопанственост и сключване на неизгодни договори.
В СГП са постъпили материали от извършена проверка от отдел „Икономическа полиция“ на СДВР, с предложение за образуване на досъдебно производство.
От тях, както и от приложените договори за доставка на медикаменти и консумативи, е видно, че към 31.05.2018 г. задълженията на Специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания – София /СБАЛХЗ ЕАД/ към всички доставчици са в общ размер на 24 359 808 лв.
В хода на проверката от служителите на СДВР е установено, че за периода 07.05.2015 г. – 19.04.2017 г. директор на болницата и управител на търговското дружество е бил Георги Михайлов, като в това качество той е сключил преобладаващата част от договорите, последица от които е посоченото финансово състояние на лечебното заведение.
Цацаров иска имунитетите на трима депутати от „Воля” – Веселин Марешки, Кръстина Таскова и Пламен Христов.
Срещу тях във Варна е започнато досъдебно производство и са повдигнали обвинения за изнудване.
По предявено предно искане на главния прокурор, всеки от тримата народни представители е изразил писменото си съгласие за снемане на имунитет.
Прокуратурата твърди, че Веселин Марешки, Кръстина Тодорова и Пламен Христов са „сговаряли към извършване на престъпление, с цел имотна облага. ”
Даденото вече съгласие от народните представители не включва и обвинението за това престъпление.
Прокуратурата иска имунитета на депутата от ГЕРБ Борис Кърчев заради избягване на установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери.
В резултат на подадени сигнали от гражданин и НПО е започнала проверка, която е установила достатъчно данни за извършено от Борис Кърчев данъчно престъпление – затова че през месеците юни – юли 2015 г. в гр. Стара Загора, като управляващ „Би Би Си Кейбъл“ ООД избегнал плащането на данъчни задължения в особено големи размери – 320 000 лева ДДС, като потвърдил неистина в подадена Справка – декларация по ЗДДС и използвал документи с невярно съдържание – отчетни регистри и данъчни фактури и приспаднал неследващ се данъчен кредит.
Главният прокурор поиска имунитета и на Елена Йончева – депутат от БСП – за пране на пари в особено големи размери.
Специализираната прокуратура е образувала досъдебно производство за извършени финансови операции с парични средства, присвоени от „КТБ“ АД /в несъстоятелност/ и са прикривани чрез офшорна компания – „Далий Трейдинг Лимитид“ действителните права върху парични средства на „КТБ“ АД /в несъстоятелност/ в особено големи размери, за които се знае или предполага, че са придобити чрез престъпление по чл. 203 НК и случаят е особено тежък.
В хода на разследването е установено, че Йончева е взела решение представляваното от нея търговско дружество да учреди съвместно с офшорна компания „Далий Трейдинг Лимитид“ /дружество, регистрирано на територията на Британски Вирджински острови/.
На 20.04.2012 г., представляващите фирмата също са взели решение за учредяване на това съвместно дружество с „Авторска телевизия“ ЕООД.
В решенията на управителните органи на двете търговски дружества е посочен размера на капитала на новосформираното „Офроуд“ ООД – 10 000 лева, разпределен в 100 дружествени дяла, всеки един с номинална стойност 100 лева.
Всеки от учредителите, при разпределението на капитала записва по 50 дружествени дяла /по 50 %/, с обща номинална стойност в размер на по 5000 лева.
Исканията на главния прокурор касаят разрешение за възбуждане на наказателно производство срещу всеки от народните представители и извършване на действия по разследването, засягащи правата им, както и привличане като обвиняем, при наличие на предпоставките за това, съобразно НПК.