Китай, САЩ

Американският държавен глава Доналд Тръмп очаква търговските преговори с Китай да свършат до четири седмици.

На честване на Деня на Свети Патрик в Белия дом, Тръмп изрази оптимизъм, че споразумение може да бъде постигнато.

Въпреки думите му, двете най-големи икономики все още са в състояние на търговска война. По-рано тази седмица Тръмп спомена, че няма планове за обща среща с китайския президент Си Цзинпин.

Финансовият министър Стивън Мнучин заяви пред комисия в Конгреса, че очаква най-скоро да бъде постигнато споразумение.

Той също изтъкна, че процесът е много сложен.

„Ние работим старателно, но все пак има документи от по 150 страници, които трябва да подготвим,“ допълни Мнучин.

Очакваше се по-късно този месец да се състои среща между президентите на Китай и САЩ във Флорида.

Според информация на „Блумбърг“, срещата е отложена с месец заради усложнения в процеса на преговори по продължаващия вече осми месец търговски конфликт.

КИТАЙ ПРИЕ НОВ ЗАКОН

Междувременно Китайският парламент одобри закон за чуждестранните инвестиции, който бе задействан по ускорена процедура и може да послужи като маслинова клонка в търговските преговори със САЩ.

Законодателството има за цел да се справи с дългогодишни оплаквания от чуждестранни компании, но американските и европейските търговски камари изразиха загриженост, че не им е предоставено достатъчно време да дадат своя принос.

Националният Народен конгрес гласува с 2 929 в полза на закона – с 8 „против“ и 8 „въздържали се“ – едва три месеца след обсъждането на първия проект, необичайно бърз обрат за законодателната власт, която се събира веднъж годишно.

Законопроектът ще премахне изискването за чуждестранни предприятия да прехвърлят собствено патентовани технологии към китайски партньори в съвместни предприятия и да предпази от „незаконна намеса на правителството“ – важни точки в търговските преговори.

Промените ще гарантират, че чуждестранните инвеститори ще се ползват от същите привилегии като китайските компании в повечето сектори, с изключение на тези, поставени в „негативен списък“.

Законът ще влезе в сила от 1 януари 2020 г., според непубликувания законопроект.

Пекин вижда закона като средство за привличане на повече чуждестранни инвестиции, тъй като икономиката му се забавя, а миналата седмица правителството представи цел за растеж от 6,0 до 6,5% тази година, което е спад от ръста със 6,6% през 2018 година.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук