Ракетата, която „Локхийд Мартин“ успешно изпробва преди дни в Ню Мексико, е имала максимален обхват от 499 километра, тъй като отначало е трябвало да бъде в съответствие с договора между САЩ и Русия за оръжията със среден и малък обхват, но тъй като той вече не е в сила, тя лесно може да бъде модифицирана да изминава 550 км, ставо ясно от статия в „Дифенс нюз“, която цитира бригаден генерал Джон Рафърти.

Художествено изображение на PsMS на „Локхийд Мартин“ в полет

Успешният тест на „Ракета за прецизни удари“ /PrSM/ дава увереност да се очаква, че оръжието ще навлезе на въоръжение през 2023 година, с няколко години по-рано от предвиденото. „Локхийд Мартин“ изпреварва в графика си по разработката основния конкурент „Райтиън“, който също се бори за договора с армията на САЩ.

Прототипите на „Локхийд Мартин“ и „Райтиън“

PrSM е високотехнологична и високоскоростна ракета за нанасяне на прецизни удари по обекта като ПВО-системи и се смята, че тя ще бъде един от американските отговори на руските системи като С-400. Тестовата ракета е ударила мишена на 240 километра и може да се изстрелва от мобилни установки. На конкретният тест тя е стартирала именно от такава – HMARS. Новата ракета ще замени старата тактическа система ATACMS, като я превъзхожда много както в далекобойност, така и в бързина.

Въпреки напредъка на „Локхийд Мартин“ окончателното предпочитание на армията не е обявено и „Райтиън“ още е в играта. Конкурентите ще извършан още тестове за събиране на допълнителни данни за „поведението“ на прототипите си в реални летателни условия. Дотогава изискванията за обхват няма да бъдат променяни от първоначалните 499 км, заяви ген. Рафърти.

Тестово изстрелване на прототипа на „Райтиън“

PrSM е един от най-значителните проекти в портфолиото от способности на американската армия по програмата  „Нанасяне на прецизни удари на далечна дистанция“ – област, в която модернизацията е върхов приоритет на Пентагона. Тя е част от засиления устрем на армията на САЩ да придобие артилерийски системи с превъзхождащ обхват спрямо тези на опонентите и особено на Русия, която е инвестирала много средства и усилия в областта на далекобойната артилерия през последните години.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук