Руският президент Владимир Путин заяви, че предлагал на американския президент да закупи хиперзвуково оръжие от Русия. Според него на срещата в Осака бил повдигнат въпросът как да се отчита в общите договорености съвременното руско оръжие, включително хиперзвукови ударни ракетни системи, доколкото досега никоя държава в света няма такива оръжия. Тръмп е отклонил офертата и от скорошно изказване на секретаря по отбраната Марк Еспър става ясно защо. Според него САЩ могат до две години да имат такива ракети, ако го пожелаят.

„Казах на Доналд (Тръмп): Искаш ли да ти продадем? И така ще балансираме всичко веднага. Те обаче казаха, че самите те скоро ще произведат. Е, вероятно, скоро ще произведат. Но защо да се харчат пари, след като ние вече сме похарчили, можем да получим нещо от тях, не в ущърб на сигурността ни, а с цел създаване на ситуация на баланс?“, заяви Путин на пленарна сесия на Източния икономически форум.

Руският лидер отбеляза, че отчитането на броя на носителите и бойните глави е „специален въпрос“. Той подчерта, че Русия е готова за този диалог, но все още не е получила ясен отговор от Вашингтон.

Русия е единствената държава в света, която официално обяви, че разполага с хиперзвуково оръжие. През февруари Путин обяви пускането на стратегическа ракетна система „Авангард“ и успешното тестване на хиперзвуковата противокорабна ракета „Циркон“.

Доколко обаче страната има възможност да произвежда в необходимото количество такива сложни и скъпи оръжия, е много спорен въпрос, дори и да повярваме на всички хвалби на руския президент с нови оръжия, накои от които май се празносоловни /справка – последният ядрен инцидент, за който се смята, че е свързан с неуспешен тест с ракета с ядрен двегател/.

Наскоро обаче от заявление на секретаря на САЩ по отбраната Марк Еспър пред медиите стана ясно, че страната му е практически готова да се включи и в този аспект на очертаващата се надпревера във въоръженията. Запитан докъде са САЩ в разработването на хипезвуково оръжие, той отговори:

„Мисля, че е въпрос на около две години“.

Секретарят на армията на САЩ Райън Маккарти пък разкри, че страната му преди се е стремяра към разработване на видови ракети, които не биха били забранени от Договора за атомните сили със среден обхват, от който обаче Вашингтон се оттегли на 2 август.

„При спазване на договора, търсехме къде къде можем да намерим добри възможности. Очевидно – в областта на хиперзвуковите оръжия, ако сложиш балистична бойна глава на хиперзвукова ракета“.

Русия и Китай се смятат за най-напреднали в разработването на такива оръжия, но САЩ са сигурни, че ще наваксат бързо в тази област. Преди няколко седмици те представиха свръхзвуковата ракета Long-Range Hypersonic Weapon (LRHW) – мащабен ъпгрейд на ракетите „Томахоук“, с които удариха в Сирия, способен да унищожава руските установки С-400.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук