САЩ, Китай, мита

В 00.01 часа американско време (04.01 часа по Гринуич, 07.01 часа българско време) в сила влезе увеличение от 10 до 25 на сто на американските вносни мита за китайски стоки на стойност 200 милиарда долара. Особено тежко засегнати ще са потребителски стоки като мобилни телефони, компютри, дрехи и играчки.

Китай заяви, че дълбоко съжалява за решението на САЩ да увеличат митата и добави, че ще наложи контрамерки.

Други стоки, доставяни от Китай за САЩ на стойност 325 милиарда долара, остават без мита, но скоро ще бъдат обмитявани с 25 процента.

Преговорите между САЩ и Китай в опит за слагане край на търговската война помежду им ще продължат днес, съобщи снощи говорител на Белия дом, цитиран от Франс прес и БТА.

Постоянният търговски представител Робърт Лайтхайзър и финансовият министър Стивън Мнучин се срещнаха с президента Доналд Тръмп, за да обсъдят търговските преговори, които се водят с Китай, каза Джъд Диъри.

Министрите на Тръмп са имали работна вечеря с китайския вицепремиер Лю Хъ, на която са се разбрали да продължат дискусиите тази сутрин.

Разговорите вчера продължиха около 90 минути. Те се проведоха в Службата на постоянния търговски представител на САЩ, недалеч от Белия дом. Участниците в срещата не направиха изявления пред журналисти.

Според МВФ новият етап от търговската война между САЩ и Китай е заплаха за глобалната икономика.

Възможно е тази седмица да се сключи търговско споразумение с Китай, заяви вчера президентът на САЩ Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс.

Тръмп отбеляза, че е получил много хубаво писмо от китайския лидер Си Цзинпин, в което се казва „нека да работим заедно, за да видим дали можем да направим нещо“. Той отбеляза, че вероятно ще разговаря със Си скоро по телефона.

Междувременно телекомуникационните регулатори в Съединените щати обявиха, че отказват достъп до пазара си на китайския телекомуникационен оператор Чайна мобайл (China Mobile), предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.

Федералната комисия по комуникации (FCC) обясни, ако се разреши на филиала на китайската група в САЩ (China Mobile USA) да извършва дейност на американския пазар, това би създало съществени и сериозни рискове за националната сигурност.

Комисията изтъкна, че компанията е собственост на китайското правителство. През 2011 година тя е кандидатствала за предоставяне на международни телефонни услуги в САЩ.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук