ракети

За поредна година в челната петица на най-мощните държави по отношение на армиите им първото място се заема от САЩ.

Това показва годишното класиране, което се прави от Global Firepower, където въоръжените сили на 145 държави ежегодни са оценявани по повече от 60 фактора, сред които са количеството и способностите на военните единици, финансовите ресурси за отбраната, логистичните способности, географските фактори и др.

Интересното в класацията е, че тя взима предвид напредък в технологиите на една държава и ефектът от това е, че дори и по-малки държави могат да бъдат наравно по военна мощ с големите.

ТОП 5 на най-мощните във военно отношение държави изглежда така:

  1. САЩ;
  2. Русия;
  3. Китай;
  4. Индия;
  5. Южна Корея.

Военният арсенал на САЩ се състои от 92 военни кораба, 11 самолетоносача, 13 300 самолета и 983 десантни хеликоптера.

Освен това Съединените щати могат да се похвалят с най-голямото предимство в разходите за отбрана. С бюджет от общо 761,7 милиарда долара, той надхвърля бюджета за отбрана на Китай над три пъти, тъй като Китай оперира с бюджет от 230 милиарда долара.

Следвайки плътно на второ място, Русия демонстрира стабилна военна мощ и влияние по отношение на технологиите и оръжията.

До 2023 г. Русия заема похвална позиция по отношение на своята авиация и военноморска сила.

Въпреки предизвикателствата по време на конфликта в Украйна, Русия поддържа силен флот.

С впечатляващ брой самолети, общо приблизително 4100, Русия остава важен играч в глобалния военен пейзаж.

Заемайки третото място, Китай може да се похвали със значителна военна мощ,

което се дължи на неговите огромни отбранителни способности и стратегически напредък.

Към април 2023 г. глобалните доклади показват, че военната сила на Китай се простира до над 761 милиона души, което показва забележителен контрол.

Освен това Китай притежава набор от военни ресурси, включително 50 големи военни кораба и 78 подводници.

Постигайки впечатляваща оценка на четвърто място, Индия демонстрира значителна военна сила.

Въоръжените сили на Индия демонстрират изключителен растеж и силна отбранителна инфраструктура. Влиянието на Индия се установява чрез значителното нарастване на населението.

Наличната работна сила в Индия надхвърля 653 милиона души, което представлява 47% от населението на нацията. Освен това докладът подчертава, че Индия поддържа сили, включващи приблизително 1,5 милиона активен военен персонал.

Тазгодишната петица показва разместване – и то е при петото място.

Южна Корея измества Великобритания, която миналата година беше в ТОП 5.

Южна Корея поддържа стабилно военно присъствие и е сред първите пет в категории като сила на флота от самолети, сила на флота от бронирани бойни превозни средства и способности на хеликоптери.

Към януари 2023 г. нацията може да се похвали със значителен арсенал, включващ над 133 000 превозни средства и 739 хеликоптера, включително 112 щурмови хеликоптера.

Въпреки че поддържа забележителна военна мощ, Великобритания за първи път тази година е изместена с позиция надолу.

В момента Обединеното кралство притежава два самолетоносача, цифра, която се изравнява с тези на Китай, Италия и Индия, но значително по-малко от 11-те, експлоатирани от САЩ.

В различни аспекти, включително общия брой достъпни пристанища и качеството на флота от въздушни танкери, Обединеното кралство си осигури място сред първите 10 нации в оценката.

След шестото място останалите най-мощни държави в света, които формират челната десятка са

Япония, Турция, Пакистан и Италия.

Следват държави като Франция, Бразилия и Индонезия.

Армиите на Украйна и Германия са класирани съответно на 18 и 19 място, а България се нарежда 62 място – след Мароко и преди Катар.

Когато се вземе предвид човешкия фактор и броя на активните военни в съответните армии, челната класация придобива друг резултат.

Тук водач е Китай с брой на военнослужещи 2.035 млн. или 27.3% от силите в челната петица. Следват Индия с 1 445 550 души в армията (19.5%), САЩ – 1 238 000 (17.8%), Русия – 1 320 000 (17.7%) и Северна Корея – 1 320 000 (17.7%).

Заради войната с Русия войската на Украйна също бележи големи размери, като е набъбнала до 900 хил. души и така заема шестото място.

По брой на ангажиранни военнослужещи последни в класацията са три държави, които на практика не поддържат въоръжени сили – това са Исландия, Афганистан и Панама.

По този критерий България заема 85 място с 37-хилядна войска. Това е с 500 души повече от армията на Туркменистан и 3000 по-малко от войската на Мали.

В класацията най-слаба е армията на Бутан.

Разположен в Хималаите, Бутан е малка нация без излаз на море с ограничени отбранителни сили.

Страната следва политика на неутралитет, с армия, която се фокусира основно върху вътрешната сигурност и церемониалните задължения.

Силите му са ограничени и Бутан поддържа приятелски дипломатически отношения със съседните си страни.

Следва армията на Молдова, която е на 144 място, също няма излаз на море. Страната има сравнително малка армия, известна с това, че поддържа вътрешната сигурност и допринася за мироопазващи мисии.

С ограничени ресурси, отделени за отбрана, Молдова често разчита на международна подкрепа и сътрудничество за своите мерки за сигурност.

През 2023 година Молдова е била с едно място по-нагоре в класацията, но тази година изпада от 143 място,

което сега се заема от Суринам,

държава в Южна Америка. Властите поддържат сравнително малки сили, които също имат за задача поддържането на вътрешната сигурност.

Страната набляга на защитата на своите граници и подкрепата за правоприлагането.

Сред петте най-слаби във военно отношение държави следват Сомалия и Бенин – 142 и 141 място.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук