решаваща, реформи
Снимката е илюстративна

Съветът на ЕС по заетостта, социалната политика, здравеопазването и потребителските въпроси постигна компромис по промените в европейската директива за командированите работници.

Основното възражение на българските евродепутати беше именно за промените в директивата и по-точно начина, по който те ще засегнат транспортните работници.

Именно това беше и основната тема на визитата на френския президент Еманюел Макрон у нас.

По време на продължители цял ден разговори, естонският министър на здравеопазването и труда Евгени Осиновски уточни, че директивата в сегашния й вид ще продължи да се прилага и към пътния транспорт.

„Съветът на ЕС обаче обсъжда  пакета за мобилността в друга форма, която включва предложения за специфични правила за командированите шофьори. Това, за което днес се съгласихме е, че новата директива няма да се прилага към транспорта, докато т.нар. „лекс спесиалис“ не влязат в сила”, обясни Осиновски.

По думите на естонския здравен министър, това ще даде повече време на министрите на транспорта на държавите от ЕС транспорта да обсъдят въпроса.

Постигнато е споразумение продължителността на дългосрочните командировки да бъде 1 година с възможност за удължаване до 6 месеца, след подадено уведомление. Времето за прилагането на директивата ще бъде 4 години.

Комисарят по заетостта, социалните въпроси, умения и трудова мобилност Мариан Тейсен заяви, че постигнато балансирано решение.

„Компромисът показва, че като европейци ние можем да се съберем, да седнем на масата, да се изправим срещу противоположни гледни точки и да постигнем честно споразумение”, добави комисарят.

В разгара на лятото, президентът на Франция Еманюел Макрон предприе обиколка в Европа, по време на която се срещна с лидерите на редица държави, сред които и българските премиер и президент.

В дневния ред на разговорите беше промяната в директивата за командированите работници, по които има противоречия между страните членки на ЕС.

Във Франция той често среща критики по темата, тъй като се наемат работници от източноевропейски страни с ниски заплати, които идват във Франция, за да изпълняват задачи, за които местните биха искали доста по-високо заплащане. Има около 300 000 такива работници във Франция и те предлагат на работодателите значителни икономии. Минималната заплата във Франция е около 1 480 евро.

Френските медии тогава обобщиха, че Макрон се връща от Централна и Източна Европа с надеждата за споразумение между страните членки по въпроса за командированите работници.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук