съветника

Съюзът на съдиите в България поиска от  президента Радев да наложи вето на приетите в последните предвакационни дни на парламента  Закон за съдебната власт (ЗСВ) и  Наказателно-процесуален кодекс (НПК).

Съдиите определят и двата нормативни акта като „съдържащи противоконституционни разпоредби“.

Съдиите са категорични, че изземванетно  на делата за корупция по висшите етажи на властта от СГС и прехвърлянето им за разглеждане на Специализирания наказателен съд с промените в НПК, девалвират идеята за държавност и допускат внушения за политически произвол.

Приетият Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекст съдържа противоконституционни норми и същевременно въвежда изменения в наказателния процес, които ограничават гарантираното на конституционно ниво право на защита на гражданите, предупреждават от ССБ.

Основно изменение e е  r промяната на подсъдността на т. нар. корупционни престъпления на висши представители на държавната власт, чрез изземването на компетентността на Софийски градски съд да разглежда такива дела и възлагането на Специализирания наказателен съд.

Самата идея висшите представители на държавните власти да бъдат съдени от специализирания по организирана престъпност съд, наред с организаторите и участниците на организирани престъпни групи, представлява девалвация на идеята за държавност и допуска внушения за възможен политически произвол, подчертават авторитетните юристи.

Промените накърняват права на страните в наказателния процес, без да го ускоряват, каквато е официално обявената цел. Напротив, това ще утежни и усложни процеса, се казва в документа – искане към президента, се посочва в искането до държавния глава за вето.

Съдиите са категорични, че в приетия текст има предпоставки за нарушаване на Конституцията със закон.

В резултат на направената промяна на чл. 230, ал. 1 от ЗСВ, вече става възможно отстраняване на магистрат от длъжност във всички случаи на привличането му като обвиняем за умишлено престъпление от общ характер. Нормата не предвижда осъществяване на преценка от страна на ВСС за връзката между вмененото престъпно деяние и изпълняваните от магистрата функции, за да бъде пропорционално и необходимо такова отстраняване, пише в аргументите за искането на президентско вето.

Съдиите се противопоставят остро и на гласуваната нова възможност за кариерни бонуси за членовете на ВСС. Подчертават, че това е привилегия, която поставя членовете на Висшия съдебен съвет в неравностойно положение спрямо всички останали магистрати, които се явяват на конкурси, за да заемат определена длъжност.

Натрапчиво е всеобщото усещане, че законодателят „награждава“ членовете на ВСС. Освен че създаването на такова впечатление не е съзвучно с принципа за разделението на властите, подобен подход поставя редица други тревожни въпроси в публичното пространство. Поставя въпроса за необяснимото бързане и за непрозрачната прибързаност на законодателния процес. Нямаше обществено обсъждане по темата, няма и оценка на въздействието на законопроекта.  Стои и друг въпрос : има ли свързаност всичко това с предстоящия избор на председател на Върховния административен съд, който, ще се окаже гласуван от членовете на ВСС, които  получат предварително обещание за привилегии, обръщат внимание съдиите.

Още при внасянето на коментираните проекти за промени в ЗСВ и в НПК, Съюзът на съдиите в България предупреди за проблеми, за риск от нарушаване на конституционните норми. Остро възражение имаше и от страна на Съюза на юристите в България, както и от  организациите в движението Правосъдие за всеки.

И двата проекта бяха приети в спешен режим с гласовете на ГЕРБ, Обединени патриоти и ДПС, без обсъждане, бяха игнорирани възраженията на експертите, не станаха ясни мотивите защо се бърза извънредно с тези промени.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук