Народно събрание

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за съдебната власт, с които закрива сцепцправосъдието. Против предложението гласуваха ГЕРБ и ДПС, но „Възраждане“ го подкрепи. В залата присъстваше и правосъдният министър Надежда Йорданова.

„За“ гласуваха 134 народни представители, „против“ – 73 и „въздържали се“ – 0, с което законопроектът, внесен от Министерски съвет, бе приет на първо гласуване.

Вносителите считат, че специализираните прокуратури и съдилища не са постигнали заложените ни им през 2011 г. цели. Със законопроекта се предлага още отмяната на „кариерните бонуси“ за членовете на ВСС, главния инспектор и инспекторите от Инспектората към ВСС.

Остър сблъсък между управляващи и опозиция

Дебатът продължии повече от три часа. Аргументите за закриване на спецсъда според управляващите са, че тези органи за излишни и лишени от доверие. Освен това се използват за политически репресии.

„Тези органи бяха създадени с добри намерения, но се превърнаха в политически репресивен апарат. Не може да се използват за политически натиск“, отбеляза Борислав Гуцанов от БСП.

Според Петър Кьосев от „Продължаваме промяната“ е трябвало да разследват престъпления по високите етажи.

„Къде са присъдите и разследванията?“, попита той.

ГЕРБ контрираха, че с промените в закона, реформа на практика няма.

„Не предлагате нищо ново. Прехвърляте дела от един съд в друг съд. Това, което ще свършите единствено, е да поставите под риск висящите много тежки наказателни дела с правна и фактическа сложност и да прехвърлите организираните престъпни групи по места, там, където техните лидери и участници имат изградени трайни позиции. Не само не преодолявате тези регионални зависимости, но ги задълбочавате, посочи тя.

Според опозицията това е прибързано решение и целта е всяка власт да си назначи свои членове.

„Това не е съдебна реформа. Вие не предлагате нищо ново, връщате стари неща“, посочи Дани Каназирева от ГЕРБ/СДС. „Това, което правим – директното закриване, лъха на саморазправа“, подчерта Цветан Енчев от ДПС.

Партньорите в коалицията подкрепиха закриването на съда. Андрей Михайлов ИТН посочи, че бил порочно заченат и не могъл да роди правилен резултат.

А още в първите минути на заседанието ГЕРБ поиска премиерът да дойде и да отговаря за задържането на Бойко Борисов. Но залата отхвърли искането.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук