заплаха

Северна Корея предупреди, че възнамерява да извърши най-мощното изпитание на водородна бомба в Тихия океан.

Заплахите на Пхенян идват в отговор на заплахите на американския президент Доналд Тръмп да разруши напълно страната.

Предупреждението отправи севернокорейският външен министър Йон-хо, който присъства на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.

Малко преди това, лидерът на комунистическата държава Ким Чен-Ун предупреди, че Тръмп ще плати висока цена за заплахите, които отправи срещу Пхенян в речта си на Общото събрание на ООН във вторник.

Ким добави, че обмисля да предприеме „най-висшата степен на твърдолинейна, контрамярка срещу САЩ в историята“.

Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че е подписал указ, който ще разшири възможностите на Вашингтон да налагат санкции на чуждестранни физически и юридически лица, които имат отношения със Северна Корея.

Целта на новите мерки е затворената комунистическа държава да прекрати своята ядрена и ракетна програма.

„Нашият нов указ ще отреже източниците на доходи, които финансират усилията на Северна Корея да разработва най-смъртоносните оръжия, известни на човечеството“, каза Тръмп.

Той отбеляза, че САЩ могат да вземат на мушка севернокорейската текстилна промишленост, информационни технологии и други икономически сектори.

Европейският съюз (ЕС) пък е постигнал политическо съгласие за налагане на нови санкции на Северна Корея в отговор на последния й ядрен опит.

Наказателните мерки по-конкретно ще включват пълна забрана за износ на петрол за Северна Корея и инвестиране в затворената комунистическа страна.

ЕС също така иска да добави нови севернокорейски физически и юридически лица в черния си списък. Те няма  да имат право да влизат на територията на съюза, а авоарите им под негова юрисдикция ще бъдат замразени.

Общността обмисля да ограничи възможността на Северна Корея да изпраща свои граждани да работят в чужбина. В момента между 300 и 500 севернокорейци работят в Полша.

Новите санкции бяха одобрени от постоянните представители на 28-те страни членки. Възможно е те да бъдат приети официално на следващата среща на министрите на външните работи от ЕС, която е насрочена на 16 октомври.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук