Севернокорейският лидер Ким Чен Ун проследи теста на новa балистичнa ракетa, направлявана от система за прецизно насочване и нареди да се разработят по-мощни стратегически оръжия. Tова съобщи Севернокорейската информационна агенция във вторник.
Ракетата, която беше изстреляна в понеделник е оборудвана с високотехнологична система за насочване, подобна на ракетите „Хуасонг“, името под което Северна Корея разработва ракети от класа на „Скъд“ (англ. мъгла, серия балистични ракети с малък обсег, произвеждани в бившия СССР и широко изнасяни. Наименованието е дадено от НАТО). Според южнокорейските власти, се касае за модификация на рекетите „Скъд“.
Ракетата, изстреляна на 29 май, е била с малък обсег и е паднала в източната морска икономическа зона на Япония. Тя е последната от зачестилите изпитания на ракети, въпреки международния натиск и заплахата от санкции.
Ким заяви, че Северна Корея, която на практика е изолирана, ще развие по-мощни оръжия в няколко фази, за да се защити от САЩ.
„Той изрази убеждение, че ще се направи голяма крачка напред в това направление и че ще „изпрати голям подарък“ на янките, в отговор на американската военна провокация“, казва още Севернокорейската информационна агенция, цитирайки Ким.
Южна Корея заяви, че в понеделник е провела съвместно учение с американския свръхзвуков бомдардирочач B-1B. По-рано държавните медии в Северна Корея обвиниха Съединените щати, че се подготвят да бомбардират Корейския полуостров с ядрено оръжие.
Според американския флот, бойната група, водена от самолетонсача „Карл Винсън“, също планира учение във водите до Корейския полуостров с друг американски ескадрен миноносец, снабден с ядрено оръжие „Роналд Рейгън“.
От флота не са посочили за кога е планирано учението. Северна Корея гледа на учения от този род като на подготовка за война.
Ракетният опит от този понеделник следва два успешни теста на рекети със среден и далечен обсег, които Северна Корея провежда с безпрецедентна до момента честота. Крайната цел според наблюдателите е да се развие интерконтинентална балистична ракета(ICBM), която да достигне Съединените щати.
Изстреляните от Северна Корея оръжия за масово поражение и двата ядрени опита в рамките на малко повече от година (от януари 2016-та), се случват на фона на засилен натиск от страна на САЩ, резолюции на ООН и заплаха за по-големи санкции.
Те представляват едно от най-големите предизвикателства пред сигурността, пред които е изправен американският президент Доналд Тръмп, който описа последните рекетни опити като обида към Китай.
С изстрелването на нова балистична ракета, Северна Корея демонстрира голямо неуважение към съседен Китай. Но Китай полага големи усилия, написа Тръмп в Туитър.
North Korea has shown great disrespect for their neighbor, China, by shooting off yet another ballistic missile…but China is trying hard!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 29, 2017
ТОЧНИ ИНСТРУКЦИИ
Япония също призова Китай да помогне за уреждане на кризата с военната програма на Северна Корея.
Съветникът по националната сигурност на японския министър-председател Шотаро Ячи, се срещна с китайския държавен съветник Янг Иечи в понеделник. Срещата последва ракетния опит на Северна Корея, продължи 5 часа и се проведе до Токио.
Ячи казал на колегата си, че действията на Северна Коеря са достигнали ново ниво на провокация.
Япония и Китай трябва да си сътрудничат и да убедят Северна Корея да избягва по-нататъшни провокации и да спазва резолюциита на ООН, се казва в изявление на Външното министерство на Япония.
В своето изявление след срещата, обаче, Китай не споменава Северна Корея.