Олаф Шолц призова руския президент Владимир Путин да изтегли напълно войските си от Украйна по време на разговор във вторник. Германският канцлер е изправен пред нарастващ натиск да предостави повече военна помощ на Киев.
90-минутния разговор гласи, като се има предвид „сериозността на военната ситуация и последиците от войната в Украйна, канцлерът призова руския президент да намери възможно най-скоро дипломатическо решение, основано на прекратяване на огъня, пълно изтегляне на руските войски и зачитане на териториалната цялост и суверенитета на Украйна.
„Канцлерът подчерта, че всякакви по-нататъшни действия за руско анексиране няма да останат без отговор и няма да бъдат признати при никакви обстоятелства“, се добавя в текста.
Шолц също призова руския лидер да се отнася към военнопленниците според Женевските конвенции за хуманитарните стандарти и да избягва всякаква ескалация на насилието около Запорожката атомна електроцентрала. Освен това той поиска от Путин да приложи, вместо да „дискредитира“ сделката, постигната с посредничеството на ООН и Турция, за възобновяване на доставките на зърно от Украйна през Черно море.
Разговорът с Путин се проведе в момент, в който Шолц се сблъсква с критики, заради колебанието си да увеличи военната подкрепа за Киев. Скорошният бърз напредък на Украйна на бойното поле доведе до нови призиви към Германия и други западни съюзници да изпратят повече оръжия, особено танкове, за да подпомогнат усилията на Киев да отвоюва територии на юг и изток, окупирани от руските сили.
Германия е петият по големина износител на оръжие в света, произвеждайки прочутия боен танк Leopard, а нейната отбранителна индустрия също притежава големи запаси от изведени от експлоатация бойни превозни средства на пехотата Marder. Но досега Берлин отказва да достави тези превозни средства на Украйна.
Разочарованието на Киев от сдържаността на Германия беше публично изложено във вторник.
„Разочароващи сигнали от Германия, докато Украйна се нуждае от Leopards и Marders сега – за да освободи хората и да ги спаси от геноцид. Нито един рационален аргумент защо тези оръжия не могат да бъдат доставени, само абстрактни страхове и извинения. От какво се страхува Берлин, а Киев не?“, написа украинският външен министър Дмитро Кулеба в Twitter.
Публичното презрение на Кулеба към най-голямата икономика в ЕС беше в рязък контраст с похвалата, която той отправи към Естония, една от най-малките страни в блока, на която той благодари за нейната „изключителна подкрепа“.
Германия достави на Украйна по-леки оръжия като противотанкови и противовъздушни ракети и гранати и някои по-тежки оръжия, по-специално гаубици и противовъздушни танкове. Шолц обаче многократно е твърдял, че няма да доставя танкове, докато други съюзници също не изпратят подобни западни танкове. Той подчерта, че Берлин няма да прави никакви „самостоятелни удари“.
Посолството на САЩ в Германия изглежда се противопостави на този аргумент в рядък, директен туит, намеквайки, че Берлин не трябва да чака своите съюзници, когато става дума за доставки на оръжия за Украйна и може да вземе решение сам.
„Призоваваме всички съюзници и партньори да подкрепят Украйна в нейната борба за нейния демократичен суверенитет, доколкото е възможно… Решението за вида [военна] помощ в крайна сметка зависи от всяка страна“, се казва в туита на посолството.
Мари-Агнес Щрак-Цимерман, председател на комисията по отбрана на германския парламент и твърд поддръжник на увеличаването на военната подкрепа за Украйна, използва туита на посолството, за да отправи нов призив към Шолц да увеличи доставките на оръжия.
„Когато става дума за доставката на танкове и тежки оръжия на Украйна, някои страни обичат да изтъкват в защита, че не можем да се справим сами без нашите партньори. Но нашите партньори сами ни дават зелена светлина най-накрая да продължим сами“, каза Щрак-Цимерман, чиято либерална Свободна демократическа партия (FDP) е младши член на ръководената от Шолц коалиция на социалдемократите.
Очаква се Шолц да бъде изправен пред нов натиск по време на заседанието на кабинета в сряда. Въпреки че в момента изглежда малко вероятно канцлерът да се съгласи да изпрати танкове в Украйна, някои от коалиционните му партньори смятат, че той трябва поне да изпрати бронирани машини за безопасно транспортиране на войници, като германските „Динго“ или „Фокс“.
Основната опозиционна партия в Германия, дясноцентристкият Християндемократически съюз, също оказва натиск върху правителството да направи повече, като обяви във вторник, че ще внесе парламентарно предложение следващата седмица, призоваващо Шолц да увеличи доставките на оръжие.
Освен ако Шолц не направи ход, такова предложение може да привлече подкрепа от собствената му коалиция, което на свой ред може да застраши мнозинството на правителството в парламента и неговата стабилност.
Текстът е публикуван в „Политико“, преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.
Още международни новини – четете тук